Kütahya Simav’da 4 Asırlık Kestane Ağacı

4 asırlık kestane ağacı

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Demirciköy beldesindeki 4 asırlık kestane ağacı, çetin tabiat şartlarına rağmen halen dimdik ayakta duruyor.

12 kişinin el ele tutuşarak ancak sarabildiği ağacın gövdesinin genişliği 13 metre 60 santim, yüksekliği ise 21 metreyi buluyor. 2003 yılında 400 yaşında anıt ağaç olarak tescillenen dev kestane ağacının bulunduğu alanın çevre düzenleme çalışmalarını önümüzdeki yıl tamamlamayı planladıklarını ifade eden Demirciköy Belediye Başkanı Turan Sümer, “Bugün itibarıyla 409 yaşına basan kestane ağacımızın ünü Türkiye sınırlarını aştı. Kurban Bayramı’nın ikinci günü sırf kestane ağacımızı görmek üzere İtalya’dan tarım uzmanlarından oluşan 3 kişilik bir ekip geldi. Dev kestane ağacının çetin tabiat şartlarına rağmen halen ayakta kalmasına hayret ettiler. Dağlık bir alandaki bu bölgeye ulaşımı sağlayan yollarımızı herkesin rahatça ulaşabileceği hale getirmek istiyoruz. Özellikle Simav’daki kaplıcalara gelen turistlerin bu anıt ağacı görmesini istiyoruz” dedi.

Tescillenen dev kestane ağacına gözlerinin içi gibi baktıklarını dile getiren Sümer, “Beldemizin sembolü haline gelen bu dev ağacın gelecek nesillere taşınması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Her gün gelmesem de haftada birkaç kez belde merkezine 1 kilometre mesafedeki bu bölgeye gelip gidiyorum” diye konuştu.

Devasa görünümü ve ihtişamı ile herkesi şaşkına çeviren 4 asırlık kestane ağacının halen meyve vermeye devam ettiğini ancak koruma altında bulundurdukları için meyvelerinin hasat edilmediğini dile getiren Sümer, “Bölgemizde vatandaşların ‘Kestane Baba’ olarak adlandırdıkları bu asırlık ağacın Ege Bölgesi’nin en yaşlı kestanesi olduğunu tahmin ediyoruz. Belki de Türkiye’nin, hatta dünyanın en yaşlı kestane ağacı bu” dedi.

+ asırlık ağaca Kimlik belgesi verildi
Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.