Kütahya’da Siyanürlü su Sızıntısı İçme Suyu Şebekesine Ulaştı

Dulkadir Köyü Muhtarı Selim İlhan, köylerindeki şebeke suyunun Eti Gümüş AŞ’den geldiğini belirterek, Köylülerin bu suya güvenemedikleri için damacana suyu aldıklarını, şebeke suyunu da hayvanlarına içirdiklerini, tuvalet ve banyo da kullandıklarını söyledi. Sabah uyandıklarında hayvanlarının telef olduğunu, hayvanlarla temas eden 3 kişi ile suyla abdest alan 1 kişinin  fenalaştığını ve hastaneye kaldırıldığını ve yetkililere durumu bildirdiklerini; İl Tarım Müdürlüğü’nden ve İl Sağlık Müdürlüğü’nden ekiplerin gelerek şebeke suyundan ve telef olan hayvanlardan da numune aldığını ve yapılan inceleme sonucu Sağlık Müdürlüğü yetkilileri suda siyanür karıştığını söyledi” diye konuştu. Muhtar İlhan çok büyük bir felaket olabilirdi diye sözlerini tamamladı.

Eti Gümüş A.Ş. Genel Müdürü Ergun Kılıç yaptığı açıklamada olayda bir sabotaj olduğunu, “Dulkadir Köyü’ne giden bir su hattı var. Dün öğleden sonra nasıl olmuşsa biri gitmiş, fabrikanın özelleştirilmesinden bu yana gerektiğinde Dulkadir Köyü’ne su verilen ve 2 aydır tamamen kapalı olan hattın vanasını açmış. O hatta bizim içme suyu hattımızın dışında, özelleştirmeden önce devletin yaptığı bir şebeke suyu var. O vanayı kim açmış bilmiyoruz. Oraya gönderdiğimiz bir içme suyu yok. Regülatör suyu ile bir bağlantımız yok. Depolar boş, hiçbir şekilde depoda su yok. Bunlar İl Sağlık Müdürlüğü tarafından tespit edildi. Durup dururken havuzdaki siyanürlü suyu, vanayı açıp köye verir miyiz? Ne olduğunu araştırıyoruz.” söyledi.

 Olaylar üzerine Kütahya Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu ve Tavşanlı Kaymakamı Numan Hatipoğlu’nun da köye gelerek incelemelerde bulunduğunu söyleyen Muhtar Selim İlhan, kesin sonuçların yapılacak tetkikler sonucu belirleneceğini söyledi.

Hastaların zehirlenme nedenleri, Evliya Çelebi Devlet Hastanesi’nde yapılan tetkiklerin ardından ortaya çıkacak.

Yoruma kapalı.