Kütahya’da Türk Bayrağı Gerginliği

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde, Doğu ve Güneydoğulu işçilerin Türk Bayrağı yaktıkları iddiası, ilçe halkını ayaklandırdı. Polis ekipleri, dağılmayan kalabalığa biber gazıyla müdahale etti.

İddialara göre, Dağçeşme Mahallesi’nde bulunan bir inşaatta işçi olarak çalışan Doğu ve Güneydoğu kökenli yaklaşık 50 kişiden bazılarının Türk Bayrağı yaktıkları öne sürüldü. Bunu duyan ilçe sakinleri ilk olarak inşaat alanının bulunduğu bölgeye gitti. Burada vatandaşlar ile işçiler arasında tartışma ve kısa süreli arbede yaşandı. Daha sonra işçilerin arasından 2 kişinin gözaltına alındığı söylentisi üzerine yaklaşık 750 kişilik kalabalık, Cumhuriyet Meydanı yakınlarında bulunan İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün önüne yürüdü. Burada bir süre slogan atan kalabalık, gözaltına alındığı öne sürülen şahısların kendilerine verilmesini istedi. Polisin kalabalığa dağılın çağrılarına rağmen grubun dağılmaması üzerine Kaymakam Numan Hatipoğlu olay yerine geldi. Vatandaşlara hitaben konuşan Kaymakam Hatipoğlu, “Şahıslar hakkında hukuk içerisinde gereken işlem yapılacaktır. Devlet gerekeni yapıyor. Lütfen dağılın” ifadelerini kullandı.

Polis, emniyet müdürlüğü önünde kalkanlarla önlem alırken, kalabalığa da biber gazıyla müdahale etti. Kalabalık içerisinden bir grubun ise inşaat alanına gittiği ve burayı taşladığı öğrenilirken, ilçede gerginlik sürüyor.

GÖSTERİCİLER, İŞÇİLERİN KALDIĞI ŞANTİYEYİ ATEŞE VERDİ

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde meydana gelen gerginlikte kalabalık gruptan bazıları, inşaatlarının bulunduğu Dağçeşme Mahallesine giderek işçilerin kaldığı barakaları ateşe verdi. Tavşanlı Belediyesi İtfaiye ekipleri yangına müdahalede bulundu. Ekiplerin söndürdüğü yangında barakalar kullanılamaz hale geldi. Yaklaşık 100 kişilik grup daha sonra olay yerinden ayrıldı.

BİR GRUP MİNİBÜSLE KARAKOLA GİRMEK İSTEDİ: 2 POLİS YARALANDI

Olaylarda 2 polis atılan taşlardan yaralanırken, 4 gösterici gözaltına alındı.

Bayrak yaktıkları iddiasıyla gözaltına alınan 3 işçi suçlamaları kabul etmeyerek bayrağın kaynak çalışması sırasında sıçrayan kıvılcımdan alev aldığını söyledi. Yapımı devam eden inşaatta işçi olarak çalışan bazı işçilerin Türk Bayrağını yaktıkları iddiası ile gerginlikler yaşandı.

Yapımı devam eden inşaatın önünde toplanan kalabalık grup buradan Tavşanlı İlçe Merkezindeki Merkez Karakoluna geldi. İddiaya göre bazı kişiler bayrağı Doğu ilerinden gelen 3 işçinin yakmış olabileceği iddiasında bulundu. Durumun polise bildirilmesinin ardından 3 işçi gözaltına alındı. Tavşanlı Polis Merkezi Amirliği’ne götürülen işçiler suçlamaları kabul etmeyerek inşaatta asılı olan Türk Bayrağının kaynak çalışması yapılırken sıçrayan kıvılcımla alev aldığını öne sürdü. Karakol önünde toplanan kalabalık grup içeri girmek istedi. Bir ara bir minibüs ile Karakola girmeye çalışanlar zorla uzaklaştırıldı. Sloganlar atan grup yaralı polisleri almaya gelen ambulansı da gözaltına alınan işçileri almaya geldiğini düşünerek geri gönderdiler. Bu sırada havaya ateş eden polis kalabalık grubu uzaklaştırmak için biber gazı sıktı.

Karakolu taşlayan vatandaşları bazı kişiler de yatıştırmaya çalışırken grup daha sonra yavaş yavaş dağıldı.

4 SAATLİK GERGİNLİK POLİS MÜDAHALESİYLE SONA ERDİ

Yaşanan gerginlik 4 saat sonra polis müdahalesiyle sona erdi.

Merkez polis karakolu önünde dağılmayan kalabalığa saat 03.00’da biber gazıyla müdahale edildi.

Kalabalık gözaltına alındığı öne sürülen şahısların kendilerine verilmesini istedi. Yaklaşık 4 saat süren gerginlik polisin biber gazlı müdahalenin ardından grup dağıldı. 3 işçi memleketleri Diyarbakır’a gönderildi. Olayda yaralanan 2 polis ayakta tedavi edildi. Yetkililer, inşaatın üst katında asılı bayrağın büyük bir ihtimalle kaynak makinesinden çıkan kıvılcım sonucu yanmış olabileceğini dile getirdiler.

Bu arada, olaylar sebebiyle gözaltına alınan 4 kişi ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.