Kuveytli Prens Amcası Tarafından Silahla Öldürüldü

DUBAİ Kuveytli bir prens, amcası tarafından vurularak öldürüldü. Kuveyt hükümeti tarafından yapılan kısa açıklamada 52 yaşında hayatını kaybeden Şeyh Basil Salim El Salim El Sabah için yas tutulduğu ifade edildi. Şeyh Basil’in Pazar günü sabah 09.00’da toprağa verileceği kaydedildi. İçişleri Bakanlığı tarafından prensin ölümü ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken medyada yer alan haberlere göre prens, geçen Perşembe akşamı arabalarla ilgili tartıştığı amcası tarafından silahla vuruldu.

Haftalık divan toplantısına katılan şahısların aktardığına göre; suçu işlediği iddia edilen amca daha sonra yeğenini özel olarak görüşmek için dışarıya çağırdı. Amca ve yeğenin odadan dışarı çıkmasının ardından silah sesleri duyuldu. Odada yaralı halde bulunan Prens Basil hastaneye kaldırıldı fakat, kurtarılamadı. Hastane yetkilileri, prense yakın mesafeden ateş edildiğini belirtirken, Basil’i öldürdüğü iddia edilen şahıs tutuklandı. Konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiği belirtildi.

Kaynaklara göre prens Basil, Kuveyt’i 1965-1977 yılları arasında yöneten 12’inci Emir Şeyh Sabah El Salim El Sabah’ın torunu ve Şeyh Salim Sabah El Salim El Sabah’ın en büyük oğlu. Prens Basil’in babası 1970-1975 yılları arasında Kuveyt’in ABD, Kanada, Venezuela elçisi olarak görevlendirildi ve sağlık nedenleriyle görevi bıraktığı 2001 yılına kadar içişleri, savunma ve dışişlerinde aktif rol aldı.

Bu arada prens Basil’in ölümü nedeniyle Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Halife Bin Zayid El Nahyan, Kuveyt Emiri Sabah El Ahmed El Cabir El Sabah’a taziye mesajı gönderdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.