Kuzey Kore Lideri Kayıp; Uçağı Pekin’de Görüldü

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un uzun süredir resmi törenlere katılmıyor (AFP/Getty Images)
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un uzun süredir resmi törenlere katılmıyor (AFP/Getty Images)

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un uzun süredir gözden uzak olması söylentilere sebep oluyor. Kim Jong-un’un en önemli resmi törenlerde yer almaması, uzun süredir görülmemesi ve aynı zamanda kendisini taşıyan başkanlık uçağının Pekin’de görüntülenmesi hastalık veya darbe ihtimallerini akıllara getiriyor. Ayrıca, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo’nun ülkeyi yönettiği iddia ediliyor.

Eski lider Kim Jong-un’un babası Kim Jong II’un 17 Yıl önce liderlik koltuğuna oturduğu tarih 7 Ekim tarihi ve bu tarihte resmi tören düzenlenmekte. Ancak iki gün önce gerçekleşen bu törene Kim Jong-un katılmaması dikkat çekti. Kuzey Kore’nin Komünist Partisi, töreni onsuz düzenledi.

Aynı gün saat 15:00’de Kim Jong-un başkanlık uçağı An-148 Pekin havalimanına iniş yaptı. Ancak Jong-un’u gören olmadı.

Kim Jong-un birden fazla uçağa sahip olduğu biliniyor. Bazılarını kendisi kullanıyor ve An-148 de bu uçaklardan biri. Uçağın görüntüleri Çin’in sosyal medyası Weibo’da hemen yayıldı.

Kim Jong-un'un Pekin'de görüntülenen uçağı (Foto: Weibo)
Kim Jong-un’un Pekin’de görüntülenen uçağı (Foto: Weibo)

Pekin’e Gitti mi?

Eylül ayı ortalarında Güney Kore haber ajansı, Kuzey Kore liderinin Çin’e ilk devlet ziyaretini yapacağını duyurmuştu. Daha sonra aynı haberi Reuters de yayınladı.

Kim Jong-un’un babası Çin’e ilk ziyaretini yedi yıl iktidarda olduktan sonra yapmıştı. Kim Jong-un iktidarda henüz 3 yılını doldurmadan lider olarak Çin’e ziyaret planlaması dikkat çekmişti.

Şimdi merak edilen soru ise gerçekten Kim Jong-un Çin’e gidip gitmediği. Yoksa sadece Kuzey Kore yetkilileri mi gitti?

4 Ekim tarihinde, devletin ikinci en güçlü adamı olan Hwang Pyong-so’nun yanında iki yüksek rütbeli yönetici ile beraber Güney Kore’ye gittiği ve hatta Kim Jong-un başkanlık uçağı ile uçtuğu bilinmekte. Pyong-so ve beraberindekiler, Asya Oyunları’nın kapanış törenine katılmıştı ve daha da önemlisi orada üst düzey devlet yetkilileri ile bir araya gelmişti.

Şu an, Çin ziyareti ile ilgili olarak, Kim Jong-un’un durumu konusunda Çin’e bilgi verilmiş olabileceği ihtimalleri de konuşuluyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.