Kuzey Kore Lideri Kim Ameliyat Edildi

Kuzey Kore Devle Başkanı Kim Jong-un’un kalp ameliyatıyla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı.

Kuzey Kore Lideri Kim’in, kalp rahatsızlığı nedeniyle ameliyat olduğu ve durumunun ağır olduğu öne sürülmüştü. Dün sosyal medyadaki bazı hesaplar Kim’in öldüğü iddiası ile paylaşımlarda bulundu.

Kuzey Kore, kapalı bir rejim olması nedeniyle ülkede yaşanan gelişmelerden dünyanın haber alması zor oluyor. Şimdi ise Devlet Başkanı Kim’in kalp ameliyatı olduğu biliniyor ancak detaylar sır gibi saklanıyor.

Reuters’ın yaptığı habere göre aralarında doktorların da bulunduğu bir heyet, Kim’in durumunu netleştirmek için Kuzey Kore’ye gönderildi.

Güney Kore’ye sığınan Kuzey Korelilerin ülkelerinden haber vermek için kurduğu “Daily NK” internet sitesi, Kuzey Kore lideri Kim’in ailesi için özel inşa edilen Hyang San Kliniği hakkında bilgi verdi.

Kim’in ameliyat olduğu klinik, başkent Pyongyang’ın 120 kilometre kuzeyinde bulunuyor. Kim’in ailesi burada yaşıyor. Kim’in babası Kim Jong-sun kalp yetmezliğinden yaşamını yitirmişti. O dönemin lideri baba Kim, beşkent Pyongyang’daki hastaneye yetiştirilmediği yaşamını yitirdiği sonucuna varılmıştı. Bunun üzerine Kim Jong-il ailenin kullanması için özel bir hastanenin inşa edilmesine onay verdi.

Kim Jong-un’un ameliyat edilmesi için inşa edilen kliniğin, Almanya ve Japonya’dan getirilen son teknoloji tıbbi araç ve gereçlerle donatıldığı iddia ediliyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un ameliyatını gerçekleştiren ve sıkı güvenlik önlemleri altında bulunan doktorun Almanya’da düzenli olarak eğitim programlarına katıldığı ileri sürüldü.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.