Laozi – Büyük Aziz ve Tao Yolunun Kurucusu

Aziz Laozi, bir su bizonunun üzerinde görünürken, İllüstrasyon Zona Yeh, The Epoch Times

Laozi (M.Ö. 571 – 470), Çin’de bir Aziz olarak anılırdı, büyük bir düşünür ve Tao Okulu’nun – Tao Yolu (aynı zamanda Tao da denir) kurucusu olarak bilinirdi.

Gerçek ismi Li Er’dir. Doğduğunda beyaz saçları ve beyaz kaşları olduğu söylenirdi. O’na Çin’de “yaşlı bilge adam” anlamına gelen “Laozi” denirdi. Genç yaşından beri, çok akıllı ve çalışkandı.

Laozi, Zhou Hanedanlığı zamanında, Tarih Müzesi’nin İlkbahar ve Sonbahar Dönemi (M.Ö. 770 – 481) Kuratör’üydü. Gelenek ve ritüellerin tarihsel altyapılarına aşinaydı ve doğa hakkında kapsamlı bir bilgisi vardı. M.Ö. 520’de krallığın İç Savaş’ı çıktığında, Laozi savaşa katılması nedeniyle, görevinden alınmıştı. Daha sonra, kendi kimliğini gizleyerek, isimsiz bir hale gelmeyi seçti. Birçok farklı yerde dolaşmaya başladı.

Laozi, “Tao”nun herşeyin temeli olduğunu düşünüyordü. İnsanlara, cennetin ve dünyanın yasalarının, insanların düşünceleri ve istekleriyle değişmeyeceğini söyledi. Herşeyin yaşamı ve ölümü, ve insanların günlük yaşamı, doğal yolu takip etmeliydi.

Sınırı koruyan bir askeri görevlinin, doğuda meydana çıkan mor bir aura gördüğü ve bunun Aziz’in geldiğini gösterdiği söyleniyordu. Doğuya doğru baktıklarında insanlar, Laozi’nin su bizonu üzerinde belirdiğini gördüler.

Laozi’nin gitmekte olduğunu gören askeri görevli, Laozi’den kendi bilgeliğini kaleme almasını istedi. Laozi, ardında beş bin kelimelik bir metin bıraktı. Bu, en iyi bilinen klasik “Dao De Jing” (Tao Te Ching) – yol ve onun gücüydü.

Laozi, talihsizliklerin iyi geleceğin öncüsü olduğunu, iyi geleceğin ise içinde şanssızlık elementlerini barındırdığını söyledi. Diğer bir deyişle, iyi ve kötü şeyler birbiri ile değiştirilebilirdi. Bazı durumlarda, iyi gelecek talihsizliğe dönüşebilir, ve tam tersi, bir talihsizlik ise iyi bir geleceğe dönüşebilirdi. Politik görüşleri eylemsizliğe dayalıydı, örneğin, devlete hükmederken, herşey doğa ile uyumlu olmalı ve başarılar eylemsizlik ile gerçekleştirilebilmeliydi.

Laozi, sosyal medeniyetin gelişmesinin, insanların ün ve çıkar peşinde koşmasına neden olduğunu ve böylelikle insanların masum doğalarını kaybettiklerini söylemişti. İyi yüreklilik, doğruluk ve evlada yakışır bir saygının görünüşü, sosyal ahlakın bozulup bozulmadığının bir göstergesiydi. Eğer herkes bir birine karşı iyi kalpli olabilseydi ve devlet yetkilileri de dürüst ve bütün içinde olabilirselerdi, erdemli olmak günlük hayatın bir parçası olacak ve bunu teşvik etmeye gerek kalmayacaktı.

İnsanların kendi özünde olan doğalarına dönebilmeleri için Laozi, Tao’yu değişik zamanlarda yaydı. Sadece 5000 kelime ile, Laozi insanlara, Tao’nun anlamını, Tao ve evrenin oluşumu arasındaki ilişkiyi ve evrendeki herşeyin temelini anlattı. Ayrıca, nasıl bir ‘insan’ olunacağı ile ilgili bir dizi konu ile, nasıl en sonunda asıl, gerçek benliğimize dönebileceğimizden bahsetti. Diğer konular ile ilgili verdiği detaylar, kişinin nihai amaca eksiksiz olarak ulaşması adına yolunu açmak içindi.

İlgili Haberler:

Dük Zhou – Hayırsever ve İnançlı İnsan Olma Yolunda İyi Örnek

Kral Wu – Cennete Saygı Duyan Zhou Hanedanlığı’nın İlk İmparatoru

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.