Levent Kırca’nın Ardından

OU5J6PZA74A2657

Tiyatro oyuncusu Levent Kırca  Pendik Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde dün gece geç saatlerde vefat etti. Kırca karaciğer kanseri nedeniyle bir süredir tedavi görüyordu.

Levent Kırca Temmuz ayından beri kemoterapi görüyordu.  Kırca 67 yaşındaydı.

Oğlu Umut Kırca hastane önünde yaptığı açıklamada  şunları söyledi: ” Çok üzgünüz. Perişanız. Zaten 10 gündür burada, hastanedeyiz. Kardeşler, kız kardeşim, Özdeş, Oğulcan, ben. Zaten durumunu biliyorduk. 10 gündür de çok ağırdı kendisi.  Bütün kardeşler olarak başındaydık,  çok önemli bir sanatçıydı. 50 yıldır büyük işler yaptı Türkiye’de. Fazla söyleyebileceğimiz bir şey yok. Çok üzgünüz. 3 aydır biliyorduk durumunu. Çok çabuk gelişti. Bu kadar çabuk gelişeceğini beklemiyorduk. Kardeşler arasında, aile içerisinde yarın ayarlamalarımızı yapacağız. Salı veya Çarşamba günü defnedeceğiz babamızı güzel bir şekilde.”

Levent Kırca’nın diğer oğlu Oğulcan Kırca “Çok değerli bir insandı. Allah sevdiklerine, geride kalanlara sabır versin. Hiç beklemediğimiz bir şeydi. Kolay alışabileceğimiz bir şey değil” dedi.

29 Eylül’de düzenlenen Bodrum Türk Filmleri Haftası’nda Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü 5. kez alan Kırca, törene hastalığı nedeniyle katılamamıştı. Törene  oğlu Oğulcan Kırca katılmış  ve , babasının tören için yazdığı mektubu okumuştu. Kırca’nın veda  niteliğindeki o sözleri:

” Atatürk’le  Kalın , Cumhuriyetle Hoşçakalın”

“1974’te TRT ile girdim hayatınıza. O günden bu yana bayağı bir zamanınızı aldım. 41 yıl… Teşekkür ederim size, anılarınızda bana yer açtığınız için” cümleleriyle başlayan Kırca, mektubunda ‘iki kardeşin çorap için kavga etmesi, komşu çocuğu kardeşlerden birine saldırınca bitmesini’ anlatarak ülkede yaşanan sorunların bir sonu olacağını hatırlattı. ‘Güzellikler paylaştıkça değerlenir, kötüler çoğaldıkça kanıksanır’ diye devam eden Kırca, “İnsan olarak birbirimizi sahiplenmek, birleşebilmek için uzaylıların dünyayı istila etmesi mi gerekir?” diyerek kavganın bitmesi dileğini paylaştı. Kırca mektubunu, “Dik durun.. Adil olun, sabırlı olun. Daha iyi bir dünyada görüşmek ümidiyle. Atatürk’le kalın, cumhuriyetle kalın, hoşçakalın!!”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.