Li Longji; Kardeşi İçin İlaç Demleyen İmparator

Li Longji, kardeşi için ilaç demleyen imparator. (Resimleyen: Yeuan Fang / Epoch Times)
Li Longji, kardeşi için ilaç demleyen imparator.
(Resimleyen: Yeuan Fang / Epoch Times)

Epoch Times muhabiri David Wu,

Li Longji (M.S. 685-762), Tang Hanedanlığı İmparatoru Xuanzong olarak 40 yıl boyunca Çin’i yönetti.

Hükümdarlığının erken döneminde, yeteneği, gayreti ve zekâsı ile Çin’i en güçlü ve müreffeh bir ülke haline getirdi. Hükümet yetkilileri olarak yetenekli ve becerikli aydınları atanması, ulusal geliri arttırmak için nüfus kayıtlarının temizlenmesi gibi bir dizi bürokratik reform yürüttü ve Tibetliler, Türkler ve Moğollar gibi göçebe devletlerin tehditlerini engelledi. Müzik, şiir ve resme olan merakı ve yeteneği Tang imparatorluğunda müzik akademilerinin doğuşuna yol açtı. Ancak, saltanatı daha sonra kibri ve en sevdiği eşlerinin duygusal takıntılarının gölgesinde kaldı. M.S.755 yılında iktidarda birkaç dramatik birkaç değişime şahit oldu ve başkentten kaçmak ve sevgilisinin idam emrini vermek zorunda kaldığı ertesi yıl felaketle sonuçlandı.

Siyasi iktidarı ve kişisel aşk hikâyesine ek olarak, kraliyet ailesindeki kardeşlerine bakması, zalim ve kanlı komploların egemen olduğu Çin kraliyet ailesi tarihinde çok nadir bir olgu olarak anıldı ve insanlar tarafından hep hatırlandı.

Xuanzong tahta geçtikten sonra, kraliyet kardeşlerine daha önce olduğu gibi aynı özeni gösterdi. Kardeşlerini sarayında ziyafetle karşıladı, hatta bazıları onun yatağını bile kullandı. Siyaset işlerinden sonra, horoz dövüşü izleyerek, top oynayarak ve birlikte ava çıkarak kardeşleri ile daha fazla zaman geçirmeye çalıştı.

Bir keresinde, kardeşlerinden biri ziyafet sırasında, birkaç kadeh içtikten sonra onun en sevdiği eşi önünden geçti. Bunu Xuanzong’a şikâyet edince, imparator eşinden sessizce kardeşini affetmesini istedi. Ertesi gün kardeşi ayılınca, davranışından dolayı derin bir pişmanlık duydu ve imparatorun cömertlik ve affı karşısında Xuanzong’a duyduğu saygı daha da arttı.

Başka bir hikâyede ise, kardeşinin hasta düştüğünü öğrenince saraydaki toplantıyı iptal ettiği anlatılır. O, kardeşinin evine koşar ve elleriyle mutfakta bitkisel ilaç hazırlar. Ateş üzerindeki bir tencerede ilacı demlerken, yanlışlıkla sakalı yanar. Korkmuş görevlileri tarafından yangın söndürüldükten sonra o, “İlaç kardeşimi tedavi edebilirse, bütün sakallarımı kaybetmemin bir sakıncası olmaz” dedi.

Xuanzong, kardeşleriyle içtenlikle ilgilendi ve saltanatı boyunca birbirlerini desteklediler.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.