Li Mi; Tang Hanedanlığının Taocu Başbakanı

Li Mi, Tang hanedanlığının Taocu başbakanı (Resimleyen: Catherine Chang / Epoch Times)
Li Mi, Tang hanedanlığının Taocu başbakanı (Resimleyen: Catherine Chang / Epoch Times)

Epoch Times muhabiri David Wu,

Li Mi (M.S. 722 – 789), Tang Hanedanlığının dört imparatoruna hizmet etti ve bu dört imparatorun da güvendiği bir kişi olarak sarayda önemli bir konuma sahipti. Kendini, devlet ciddi krizlerin içindeyken asileri yenmek için imparatorlara yardımcı olmaya adadı ve bir defasında devleti huzursuzluktan kurtarmak için saraydan ayrıldı. O, güçlü bir dürüstlük ve merhamet sahibi sakin bir beyefendi olarak biliniyordu.

Li Mi, yedi yaşından önce imparatora yazdığı makaleyi oluşturduktan sonra çocukluğundaki zekâsından dolayı “harika çocuk” olarak tanındı. Daha sonra başbakan onun yeteneklerini takdir etti ve sık sık bahçesinde oynaması için onu davet etti. Bir defasında, başbakanın itaatkar ve dalkavuk bir yetkiliyi teşvik ettiğini duyunca, küçük çocuk başbakanı sorguladı, “Doğru ve dürüst işler yapan mütevazi bir geçmişe sahip bir başbakan olarak, göz boyayan birini nasıl tercih edersiniz?” Bu sözler başbakanı uyandırdı ve hemen hatasını düzeltti.

Li Mi büyüdüğünde, İmparator onun ulusal konular üzerine önerilerini okuduktan sonra sarayda bir memuriyet vermek istedi. Ancak, Li Mi bir hükümet yetkilisi olmak için çok genç olduğu gerekçesi ile bu teklifi kibarca geri çevirdi. Daha sonra herhangi bir resmi unvan almadan sadece özel bir arkadaş olarak prense ders vermeyi kabul etti. Li Mi, otoriter başbakanla ilgili alaycı yorumların yer aldığı birkaç şiir yazmasının ardından başkentten sürüldü. O bir Taocu olarak münzevi yaşamayı seçti.

Prens tahta geçtiğinde devlet yaygın isyanlarla (ayaklanmalarla) kargaşa içindeydi. Li Mi, çok az sayıda güvenilir memur ve askeri yetkili ile imparatora yardımcı olması için çağrıldı. O, milli meseleler görüşülürken sarayda imparatorun yanında oturması teklif edildiğinde bile hala münzevi (keşiş) giysilerini giyiyordu.

Li Mi’nin yardımıyla, isyan bastırıldı ve imparator çok memnun oldu. Li Mi, imparatorun ricası ve sunduğu imkânlara rağmen, saray hayatını terk ederek, münzevi Taocu hayatına dönmeye karar verdi. O, güveni için imparatora teşekkür etti ve inzivaya çekildi.

Li Mi, dürüstlüğü, doğruluğu ve kendine hâkim olmasından dolayı saygı kazanmıştır. Krizlerde sarayda devlet için çalışırken, yasaları tarafsız bir şekilde uyguladı ve adil kararlar aldı. Barışın yeniden inşa edilmesinin ardından, siyaseti bıraktı ve hayatın gerçek anlamını aradı. Bazen eksantrik (garip) olarak değerlendirilmesine rağmen, Çin’deki aydınlar arasında büyük saygı kazandı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.