Li Mo, Tang Hanedanlığında Flüt Ustası

Li Mo, Tang hanedanlığındaki flüt ustası, İllüstratör: Jane Ku
Li Mo, Tang hanedanlığındaki flüt ustası, İllüstratör: Jane Ku

David Wu, Epoch Times

Li Mo, Tang Hanedanlığında bir flüt ustasıydı. Çocukluğundan beri flüt çaldığından, flüt çalma becerisi rakipsizdi. Ayrıca, çok akıllıydı ve iyi bir hazfızası vardı, müziği dinlerken melodiyi kaydedebliyordu.

Li Mo ergenlik çağındayken, batı bölgesinden bir usta tarafından eğitilmişti. Özenle ve sebat ederek öğrendi ve sonrasında yetenekli bir müzisyen şöhreti kazandı.

Bir gün Li Mo’dan ziyafet sırasında flüt çalması istendi ve çalmayı bitirdiğinde, seyirciler arasında gözleri kapalı halde duran ve performanstan çok etkilenmemiş görünen yaşlı bir adam haricinde herkes onu çok alkışladı.

Genç ve gururlu bir kişi olarak Li Mo gücenmişti ve bu yaşlı kişiden performansı hakkında yorum istedi, cevabı şuydu: Çok iyi çalınmış bir batı melodisi. Ayrıca, 13. melodide hata vardı.” dedi.

Li Mo gerçekten de müziğin batılı ustası tarafından öğretildiği için şaşırıp kalmıştı. Saygıyla yaşlı adamdan onu düzeltmesini istedi. Yaşlı adam, flütünün iyi olmasına rağmen, ona tiz sesten çalmasının iyi olmayacağını söyledi.

Yaşlı adam Li Mo’nun bambu flütünü aldı ve şarkıyı çaldı, kalabalık duygulandıran müzkten çok etkilenmişti. 13. melodiye geldiğinde, melodi oldukça tiz sesliydi ve flüt gerçekten kırıldı. Yaşlı adam sonra kılıfından mor bir flüt çıkardı ve çok daha nazik bir şekilde çalmaya devam etti. Şarkıyı bitirdiğinde, Li Mo ve seyirciler müzik karşısında afallamıştı ve müzisyene hayran kalmışlardı. Yaşlı adam Li Mo’ya onu ertesi sabah erkenden ziyaret etmesini söyleyerek ayrıldı.

Ertesi sabah, Li Mo yaşlı adamın kulübesine gitti ve sadece masanın üzerinde onun için bırakılmış üzerine henüz yeni oyma yapılmış yazısı ile mor flütü buldu: “Yetenek geliştirmek sonsuzdur.” O zamandan sonra Li Mo çok daha alçakgönüllü ve gayretliydi, ve flütteki yeteneği daha çok gelişti.

Diğer bir hikaye ise Li Mo’nun hafızasıyla ilgiliydi. Bir kış akşamı, Tang Hanedanlığının İmparatoru yeni bir şarkı bestelemişti ve onu sarayın dışından sesi yayılacak şekilde yeşim bir flüt ile çalıyordu.

Ertesi gün imparator bir restoranı ziyaret etti, bir kişinin bu kendi yeni bestesini mükemmel bir şekilde çaldığını duydu. İmparator çok merak etti ve bunu çalan kişinin Li Mo olduğunu gördü. Ona bu müziği nereden öğrendiğini sorunca Li Mo: “Dün gece bunun saray duvarları ardından çaldığını duydum ve çok güzel olduğunu düşündüm, bu nedenle melodilerini ezberledim ve müziği çalıştım.” dedi.

İmparator, Li Mo’nun yeteneğinden çok hoşnut olmuştu ve ona sarayda kalarak kendisine hizmet etmesini teklif etti. Daha sonra Li, o zamanların çok iyi bilinen bir müzisyeni ve büyük flüt ustası haline geldi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.