Li Qiang’ı Avustralya’da Karşılayacak Çinlilere Para Teklif Edildi

Çin Başbakanı Li Qiang’ı Avustralya’da karşılayacak Çinlilere, ödeme yapılacak. Teklif, WeChat üzerinden yapıldı. Eski bir Çinli diplomat, başbakanın Avustralya turuna bu desteği, Çin büyükelçiliğinin sağladığını söyledi.

Avustralya’nın Canberra kentinde 2008 Olimpiyat Meşalesi koşusu sırasında yürüyüş yapan Çinli taraftarlar. Çin Başbakanı Li Qiang’ı Avustralya’da karşılamak üzere benzer bir organizasyon yapılıyor. (Fotoğraf: Wikimedia)

Çin başbakanı Li Qiang’ın önümüzdeki günlerde Avustralya’yı ziyaret etmesi planlanıyor. Avustralya’da yaşayan Çinli gurbetçiler yüksek rütbeli Çin Komünist Partisi (ÇKP) yetkilisini “karşılamak” için hazırlanıyor. The Epoch Times’ın aldığı bilgiye göre, WeChat’te Çinlilere ödeme teklif eden bir duyuru dolaşıyor.

The Epoch Times’ın elde ettiği iki dilli duyuru, Canberra’daki Çinli Avustralyalılara ve Çinli gurbetçilere sesleniyor. Li’yi karşılamak üzere seferber olacak kişilerin tüm masraflarının karşılanacağı belirtiliyor. Ayrıca duyuruda şu ifadeler yazıyor: “Başbakan’ı Canberra’da karşılamak için kendi ekiplerimizi organize edelim. Avustralya’nın her yerinden gelecek Çinlilere, 3 gün iki gece boyunca yiyecek, konaklama ve ulaşım sağlanacak… 16, 17 ve 18 Haziran’da vatanseverliğimizi göstermek istiyoruz!”

WeChat’te dolaşan bir duyuru, Çinli gurbetçileri Başbakan Li Qiang’ı Avustralya’da karşılamaya davet ediyor. Duyuru ayrıca maliyetlerin de karşılanacağını söylüyor. (The Epoch Times)

ÇKP liderleri Batılı demokratik ülkeleri ziyaret ettiklerinde sıklıkla, rejimin insan hakları ihlallerine karşı protestolarla karşılaşırlar. Rejimin büyükelçilikleri ve konsolosluklarının, Çinli öğrencileri ve yabancıları organize ettiği daha önce ortaya çıkmıştı. Büyükelçiliklerin bu kişilere, ÇKP liderlerini karşılamaları ve protestoculara karşı koymaları için para ödediğini biliyoruz.

Eski Diplomat Konuştu

Chen Yonglin, 2005 yılında Avustralya’ya sığınan Çinli, eski bir diplomattır ve Sidney’deki Çin Konsolosluğu’nda görevlidir. 27 Mayıs’ta The Epoch Times’a yaptığı açıklamalarda, Çin başbakanına “hoş geldin” karşılaması emrinin verileceğini söyledi. Bu karşılamayı düzenleyenlerin Çin Büyükelçiliği veya rejimin dört konsolosluğundan biri olacağını belirtti.

Chen “Şimdiki Çin [iktidardaki ÇKP], bu sözde karşılama etkinliğine büyük önem veriyor” dedi. “Dışarıya karşı iyi görünmek için kendi halkını organize etmesi gerekiyor”.

“Bir lider bir yere ziyarete geldiğinde onu kimse hoş karşılamazsa, bu çok ayıptır. Bu [organize edilmiş karşılama töreni] diktatörlüğün bir özelliğidir. Aslında, her seferinde yaptıkları şey budur.”

Chen, Çinlilerin gıda, konaklama ve ulaşım ödemelerinin kaynağı olarak, Çin konsolosluğunun doğrudan ödeme yapacağını söyledi. “İkinci olasılık, Avustralya’daki Çin şirketlerinin bu olaya katkıda bulunmasıdır. Bu da dolaylı olarak ÇKP’nin finanse edeceği anlamına gelir” dedi. “Başka bir kaynak, Çinli denizaşırı topluluk liderleri olabilir. Onlar da Çin ile iş yapıyor veya ÇKP’nin birleşik cephe çalışmasına katılıyorlar.”

Ancak Chen, Avustralya’nın 2018 yılında değiştirilen ‘Casuslukla Müdahale Yasası’nın caydırıcı bir etkisi olduğuna inandığını söyledi. ÇKP yanlısı Çinli Avustralyalılar ve Çinli gurbetçilerin, ÇKP’nin taleplerini yerine getirmeye eskisi kadar hevesli olmayacağını belirtti.

Avustralya’ya sığınan Çinli, eski bir diplomat olan Chen Yonglin, 2015 Sidney Demokrasi Konferansında bir konuşma yapıyor. (Fotoğraf: Wikimedia)

2018 yılında kabul edilen Ulusal Güvenlik Mevzuatı Değişikliği, yabancı bir ülkenin istihbarat faaliyetleriyle mücadeleyi amaçlıyor. Ayrıca, yabancıların Avustralya’nın demokratik sürecine ve sistemine müdahalesini önleme tedbirleri içeriyor. Bunların yanı sıra, yabancı hükümetler adına ticari sırların çalınmasıyla mücadele ediyor.

Chen, “Casuslukla Müdahale Yasası, Avustralya’daki ÇKP yanlısı Çinlileri vurdu. Onlar bu yasayı ne zaman, hangi şekilde çiğneyebileceklerini bilmiyorlar” dedi.

“Eğer ÇKP’nin ulusal güvenliğiyle çok fazla temas halinde olurlarsa Avustralya kurumları tarafından fark edilebilirler”.

Çin topluluk lideri Di Sanh Duong, Casusluk ve Müdahale Yasası kapsamında yargılanan ilk kişi oldu. Şubat ayında Victoria Bölge Mahkemesi tarafından, Avustralya hükümetini ÇKP adına izlediği için iki yıl dokuz ay hapse mahkûm edildi.

7 Yıl Sonra İlk Ziyaret

Li’nin Avustralya gezisi, yedi yıldır bir Çin başbakanının Avustralya’ya yaptığı ilk ziyaret olacak. Yerel Avustralya medyasının 27 Mayıs’ta bildirdiğine göre Li, 17 Haziran’da Canberra’da siyasi görüşmeler yapacak. Ardından ertesi gün iş dünyası liderleriyle görüşmek üzere Perth’e gidecek.

Aslında Li’nin ziyaretinin gerçekleştiği bu günler, Avustralya ve Çin arasındaki ilişkilerin gergin olduğu bir dönem. Bu ayın başlarında Çin savaş uçakları, uluslararası sularda Avustralya Donanması helikopterinin yoluna işaret fişekleri attı. Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Çin ordusunun eylemlerini profesyonellikten uzak ve “tamamen kabul edilemez” nitelendirerek kınadı.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Tayvan’da, Çin Cumhuriyeti yeni Devlet Başkanı Lai Ching-te’nin göreve başladı. Kendi kendini yöneten adanın resmi adı, Çin Cumhuriyetidir. Üstelik 11 Avustralyalı milletvekilinin yemin törenine katılması Pekin’i çileden çıkardı.

22 Mayıs’ta, Çin’in Avustralya’daki başkonsolosluğu, Lai’nin yemin törenini kutlamak için Tayvan’daki etkinliğine katılan 11 Avustralyalı milletvekilini eleştiren bir mektup yayımladı. Milletvekilleri bu duruma tepki gösterdiler.

Li Rui bu rapora katkıda bulunmuştur.

Yazan: Alex Wu, The Epoch Times

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.