Libya Muhaliflerinin Askeri Komutanı Öldürüldü

Yunus’un öldürülmesi ile ilgili basına açıklama yapan Libya muhaliflerin lideri Mustafa Abdül Celil (Gianlugi Guercia/AFP/Getty Images)

Muammer Kaddafi’ye karşı güç oluşturan Libya muhaliflerinin Askeri Komutanı Abdül Fettah Yunus, suikastçılar tarafından Perşembe günü öldürüldü.

AFP’nin verdiği bilgiye göre, Libya Muhaliflerinin oluşturduğu Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdül Celil, Bengazi’de yaptığı bir basın toplantısında  Abdül Fettah Yunus’un öldürüldüğünü açıkladı.

Yunus’un, Kaddafi ile olan yakın aile bağlarının incelenmesi için sorgulanmak üzere Bengazi’ye çağrıldığını belirtildi. Yunus, muhaliflere katılmadan önce Kaddafi’nin eski güvenlik bakanıydı.

Celil, yaptığı açıklamada Yunus’u öldüren saldırganların yakalandığını ve muhalif güçler tarafından öldürüldüğünü söyledi. Ayrıca, “Kaddafi güçlerinin bizim hakkımızda çıkardığı asılsız dedikodulardan sakının” diye uyarıda bulundu.

Eski bakan olan Yunus’un, Kaddafi hükümetiyle gizli görüşmeler yaptığına dair söylentiler bulunduğu kaydedilmişti. Muhaliflere katıldıktan sonra bu durum, Kaddafi’ye karşı  bir avantaj olarak görülmüştü.

El Cezir’e göre Celil ve Yunus “ 17 Şubat devriminin birer kahramanı” olarak nitelendiriliyorlar.

BBC raporuna göre “Perşembe günü meydana gelen saldırıda Yunus’un yardımcıları, Muhammed Kamis ve El Nasır Mahkur’da öldürüldü.”

Portekiz hükümetinin, Ulusal Geçiş Konseyi’ni Libya’nın tek yasal temsilcisi olarak dün (28 Temmuz) kabul etmesiyle birlikte, Ulusal Geçiş Konsey’ini tanıyan AB ülkelerinin sayısı 14’e yükseldi.

Orijinal İngilizce Metin

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.