Libya Tüm Militanlara Dağılma Emri Verdi

Libya’da milisleri dağıtmaktan sorunlu olan askeri birlikler (Gianluigi Guercia / AFP / Getty Images)

Libya’nın geçici Cumhurbaşkanı Muhammed Magarif, ülkede devletin kontrolüne girmeyen bütün silahlı milisleri dağıtma emri verdi.

Bengazi’de bulunan Yeni Ouryna gazetesine göre, verilen talimat uyarınca 48 saat içinde tüm milisler dağılmak zorunda kalacak. Magarif, “Devletin yetkisi ve kontrolü altında olmayan tüm silahlı milisler dağıtılacaktır” dedi. Libya ordusu ve çeşitli güvenlik güçleri arasında yeni bir güvenlik operasyon biriminin oluşturulacağını sözlerine ekledi.

Bu karar, geçen hafta Libya ABD büyükelçisi Christopher Stevens’ın, Bingazi’deki İslamcı milislere bağlı olan bir kişi tarafından öldürülmesinden sonra alındı.

Hafta sonu boyunca milislerin olduğu yerlere baskınlar düzenlendi ve baskınlar sırasında 11 kişi öldürüldü.

Büyükelçinin öldürülmesinin, geçen sene Muammer Kaddafi ve onun yandaşları tarafından 42 yıldır sürmekte olan iktidarının çöktürülmesinden sonra milislerin kızgınlığının dile getirilmesi ile bağlantılı olduğu düşünülüyor.

Kaddafi’nin çökmesine yol açan iç savaş için birçok milis mücadele etmişti.

El Cezire televizyonuna yaptığı basın açıklamasında Magarif, “Şiddete yönelten, halka açık yerlerde silah taşımayı da yasaklıyoruz. Böyle kontrol noktaları oluşturmakt da yasadışıdır. Bu talimatların uygulanması için tüm kurumlara gerekli yetki ve talimatlar verilmiştir” dedi.

Yapılan bu duyuru sonrası Derna’nın doğusunda iki milis grup silahlarını bıraktığını belirtti.

Ordu komutanı Yusuf El-Mangoush tarafından, Tripoli Havalimanı yakınlarındaki bir milis grubun dağıtıldığı bildirildi. Milis üyeleri tutuklanarak silahları ele geçirildi.

Komutan El Cezire’ye yaptığı açıklamada, “Bu operasyon önümüzdeki iki-üç hafta boyunca devam edecek, tüm silahlı gruplar devletin yetkisi altında dağıtılacak” dedi.

Uluslararası Af Örgütüne göre, milisleri dağıtmak hükümet için büyük bir gelişme. Çünkü geçmişte ülke genelinde bu konuda bir isteksizlik mevcuttu.

Orijinal İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.