Libya’da Çatışmalar Devam Ederken Diplomatlar Bir Bir İstifa Ediyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Libya’da güvenlik güçleri ile göstericiler arasında 4 gündür süren çatışmalarda en az 233 kişinin öldüğünü bildirdi.

New York merkezli örgütün açıklamasında, ülkenin doğusunda yer alan Bingazi kentindeki iki hastaneden elde edilen verilere göre dün 60 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

AB: GÖSTERİCİLERE ATEŞ AÇILMASINI KINIYORUZ

Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki gelişmeleri tartışmak üzere toplanan Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, Libya’da göstericilere ateş açılmasını kınadı.
Bakanların ortak açıklamasında, “Libya’da çok sayıda göstericinin katledilmesinin son derece endişe verici olduğu” vurgulandı. Libya yönetimine barışçıl göstericilere karşı güç kullanımının derhal durdurulması çağrısı yapıldı.

ABD: LİBYA, BARIŞÇIL GÖSTERİLERE İZİN VERMELİ

ABD Dışişleri Bakanlığı, Libya yönetimini barışçı gösterilere izin vermeye çağırdı.
Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley, “Unsurları teyit etmeye çalışıyoruz, ama son birkaç gündeki olaylar sırasında yüzlerce kişinin öldüğü ve yaralandığı yolunda haberler alıyoruz” dedi. Crowley, Libya hükümetini barışçı gösterilere izin vermeye davet etti.

KADDAFİ’NİN DİPLOMATLARI BİR BİR İSTİFA EDİYOR

Libya’nın yurtdışında görev yapan diplomatları, bir bir istifa ediyor. Şu ana kadar Libya’nın 7 büyükelçisinin istifa ettiği bildirildi. El Cezire kanalına canlı bağlanan Libya’nın BM nezdindeki temsilcisi yardımcısı İbrahim Dabbashim de Kaddafi’yi istifaya çağırdı.

İstifa eden diplomatlar arasında Libya’nın ABD’deki büyükelçiliğinde görev yapan iki üst düzey diplomatın da bulunduğu bildirildi. Son olarak Libya’nın Hindistan’daki büyükelçisi Ali al-Essawi etti. Al-Essawi, istifa eden yedinci Libya büyükelçisi oldu.

Daha önce de Libya’nın Çin Büyükelçisi Hussein Sadiq al Musrati EL Cezire kanlında canlı bağlanarak istifa ettiğini söyledi. Musrati ayrıca Kaddafi’nin oğulları arasında silahlı çatışma yaşandığını ve Kaddafi’nin ülkeyi terk etmiş olabileceğini söyledi.

Bunu yanı sıra Libya’nın Avrupa Birliği elçisi de istifa etmişti. Libya’nın Bangladeş Büyükelçisi de istifasını doğruladı.
Libya’nın İngiltere Büyükelçisi ise istifa ettiği haberlerini yalanladı; ancak İngiltere Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığını belirtti. İstifasını duyuranlar arasında Endonezya Büyükelçisi de bulunuyor.

Öte yandan ABD’nin Boston şehrinde bulunan Göç Bakanı Ali Richi ise elçilere görevlerini sürdürme çağrısı yaptı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.