Libya’da Ordu, Muhalif Gösterileri Bastırmaya Çalışıyor

Arap dünyasının en uzun süre iktidarda kalan lideri olan Muammer Kaddafi’nin yönettiği Libya’da ordu, muhalif gösterileri bastırmaya çalışıyor. Gösteriler çoğunlukla ülkenin ikinci en büyük kenti olan ve Kaddafi’ye karşı desteğin hep zayıf olarak bilindiği Bingazi kentinde düzenleniyor.

Başkent Trablus ise diğer gösterilere rağmen sakin bir Cuma günü geçirdi. Kentte Kaddafi taraftarları hükümet yanlısı gösteriler düzenledi. Kaddafi, bugün Cuma namazı öncesi başkentin ünlü Yeşil Meydanı’nda halka gözüktü; ancak bir konuşma yapmadı.

Libya’da bugün devlet televizyonundan yapılan Cuma vaazında ise “Emperyalizmin ve Siyonizm’in amacı olarak Libya’nın barış içinde yaşamasını istemeyen yabancı basının haberlerine itibar edilmemesi” çağrısında bulunuldu.
Kaddafi muhalifleri ise Facebook ve Twitter üzerinden bugün için protesto çağrısı yapmışlardı. Ordunun yoğun güvenlik önlemleri aldığı Bingazi’de bugünün sakin geçtiği belirtildi.

Öte yandan Bingazi’de yönetimin, Kaddafi’nin oğlu ve eski futbolcu Saadi Kaddafi tarafından devralındığı öne sürüldü.
Bazı uluslararası insan hakları grupları da dün Bingazi’deki olaylarda en az 24 kişinin öldüğünü açıklamıştı. Kentte bugün düzenlenen gösterileri de ordunun bastırmaya çalıştığı belirtildi.

Kaddafi karşıtları, “öfke günü” olarak isimlendirdikleri Perşembe gününde gösteriler düzenlemiş ve olaylar gece geç saatlere kadar sürmüştü. Bingazi’de yayın yapan yerel Quryna gazetesi, olaylarda en az 14 kişinin öldüğünü belirtti. Gazete, hastanelerde yerlerde yatan göstericileri gösteren fotoğraflar yayınladı.

New York merkezli Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü ise olaylarda en az 24 kişinin öldüğünü kaydetti.
Libya’da bugün ayrıca El Baida kentinde de gösteriler yaşandığı bildirildi. Burada güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çatışma yaşandığı bildirildi. Ancak bu bilgi doğrulanmadı. Yerel kaynakların, onlarca kişinin öldüğünü aktardığı belirtiliyor. Bazı kaynaklar ölü sayısını 14 olarak açıkladı.

Libyalı muhalif gruplar da El Baida kentinin kontrolünün hükümet karşıtı protestocuların eline geçtiğini de iddia etti. Libya Adalet ve Hakikat Komisyonu’ndan Fethi El Varfali de kentin Muammer Kaddafi rejiminin kontrolünden çıktığını öne sürdü. Libyalı muhalif gruplar, El Bayda’daki göstericilere bazı polislerin de destek verdiğini iddia etti.

Başkent Trablus civarında bulunan El Cedide adlı bir hapishaneden kaçmaya çalışan 3 mahkumun öldürüldüğü belirtildi. Bunun aksine Bingazi’de ise çok sayıda mahkumun cezaevinden kaçtığı aktarıldı.

Bu arada Arap Birliği’nin dönem başkanlığını yürüten Libya, gelecek ay Irak’ta yapılacak Arap Birliği zirvesini ertelendiğini duyurdu. Resmi haber ajansı Jana’da yer alan haberde zirvenin, Arap dünyasındaki halk hareketleri yüzünden ertelendiği belirtildi. Ancak bu bilgi, Mısır’ın başkenti Kahire’de makamı bulunan Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’nın başyardımcısı Hişam Yusuf ise erteleme haberi üzerine “Bilgimiz yok” dedi. Yusuf, zirvenin ertelenmesi için kendilerine resmi talep gelmediğini söyledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.