Libya’daki Eziyetler İçin Yardım Örgütünden Tepki

Yardım Örgütü Libya’da Kaddafi Yanlılarına Yapılan İşkenceyi ‘Kabul Edilemez’ Olarak Nitelendiriyor

Libya Misrata'da Eziyet Gören Kaddafi Yanlılarında Yardım kuruluşları tarafından yapılan yardım (TRISTAN PFUND/AFP/Getty Images

Libya’da yaralılara yardım eden Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (STDÖ),  perşembe günü, gözaltında bulunan ve işkence gören tutuklular nedeniyle Misrata’daki faaliyetlerini askıya aldıklarını bildirdi.

BBC’ye göre, tutuklu olan Kaddafi yanlılarının cezaevinde değil askeri tesislerde işkenceye maruz kaldıkları belirtiliyor. Askeri tesislerde tutuklular dövüldüklerini ve elektirik kablolarıyla kırbaçlandıklarını söylediler.

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütündeki (STDÖ) çalışanlar, tedavi gördükten sonra bazı tutukluların sorgulama merkezlerine götürülüp burada işkenceye maruz kaldıklarını açıkladı.

Perşembe günü Uluslar arası Af Örgütünün yayınladığı bir raporda,  tutuklu olan Muammer Kaddafi yanlılarına yapılan işkencenin Libya’nın yeni hükümeti tarafından durdurulamadığı açıklandı.

İşkencenin resmi askeri  birimlerin  yanı sıra silahlanmış milisler tarafından da yapıldığı açıklandı.
Bu işkencenin hedefinin Afrika-Sahra altındaki ülkelerden olan Kaddafi yanlılarının olduğundan şüpheleniliyor.

Af Örgütü, bazı mahkumların kötü muamele sonucu öldüklerinin doğrulanması gerektiğini belirtiyor.

STDÖ, işkenceye maruz kalan 115 kişinin tedavi edildiğini bildirdi.

STDÖ’nün Genel Koordinatorü Christopher Stokes, “Bazı yetkililer STDÖ’nün yaptığı çalışmaları kullanmaya ve engellemeye çalıştı” dedi. “Bazı yaralılar bize daha sonra tekrar sorgulanabilsin ve ölmesin diye, yapılan sorgunun ortasında tedavi edilmesi için getiriliyor” diye ekledi.

Stokes, yapılan uygulamanın ‘kabul edilemez’ olduğunu çünkü STDÖ’nün çalışmalarının amacının “savaş yaralarına ve hasta olan tutuklulara medikal yardımda bulunmak olduğunu” ve bu kabul edilemez uygulama sonucu işkence edilen aynı tutukluları tekrar tekrar tedavi etmeye çalıştıklarını anlattı.

Ayrıca STDÖ, çok acil durumda olan ve hastaneye gitmesi gereken yaralıların, hastaneye gönderilmediği belirtti.  Bu durumun Misrata’daki yetkililere bildirildiği halde “Hiçbir somut önlem alınmadığı” belirtildi.

Orijinal İngilizce Metin

 

Etiketler: Libya,yaralı,Mistrata,eziyet,yardım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.