Lu Meng, Okuma Yazma Bilmeyen Bir Askerden Bilge Bir Generale

Epoch Times, WY Li

Lu Meng, okuma yazma bilmeyen askerden bilge bir generale (İllüstrasyon: Catherine Chang)
Lu Meng, okuma yazma bilmeyen askerden bilge bir generale (İllüstrasyon: Catherine Chang)

Lu Meng (178-219), Çin tarihinin Üç Krallık dönemindeki Doğu-Wu Krallığında Sun Quan’e önemli askeri bilgeliğe sahip bir general olarak hizmet etti.

Lu Meng, çocukluğunda eğitim alamadı ama dövüş sanatlarında çok yetenekliydi. O cesur ve Ban Chao’nun “Kaplanın inine girmeden kaplanın yavrusu yakalanmaz.” alıntısını seviyordu. 16 yaşındayken, bir yetişkin kılığında askeri birliğe katılarak savaşlara katıldı.

Katıldığı sayısız savaşlar yoluyla sivrildi ve yavaş yavaş sıradan bir askerden Doğu-Wu valiliğine yükseldi. Okuma yazma bilmediği için saraydaki entelektüel yetkililer tarafından iyi karşılanmadı. 

Doğu-Wu’nun Kralı Sun Quan, onu bakış açısını genişletmesi için edebiyat öğrenmeye teşvik etti, Lu Meng ilk başlarda bundan kaçınmaya çalıştı ama daha sonra zaman alıcı askeri konulara rağmen ikna oldu. O kendi kendine tamamen çalışmaya söz verdi ve olağanüstü titizliği sayesinde şaşırtıcı bir ilerleme kaydetti. Onu küçümseyen ünlü bir bilim adamı ile aylar sonra karşılaştığında onu “Cahil bir adamdan bilinen bir bilgeye!” diye alkışladı. Lu Meng bu sırada ünlü cevabını verdi, “Biri edebiyatı öğrenmeye başladığında, onu yeni gözlerle görmeyi düşünebilirsiniz.” Onlar sonradan kardeşlik yemini ettiler ve hayatları boyunca birbirlerini desteklediler. 

Lu Meng, Çin tarihinde sadakat ve dürüstlüğü temsil eden en tanınmış isimlerden biri olan Guan Yu’yü yenip, yakalayarak Üç Krallık döneminde iz bıraktı. 

Su-Han Krallığının generali olan Guan Yu, diğer iki krallık olan Cao-Wei ve Doğu-Wu’ya karşı önemli bir kaleyi korumaktan sorumluydu. Doğu-Wu’nun ordusunun önde gelen generali olarak Lu Meng, ağır hasta ve genç bir âlimin ona yardımcı olduğu sahte izlenimini uyandırdı. Bu sahte izlenim, Doğu Wu krallığından tehdit endişesi olmadan Cao-Wei krallığına saldırmak için Guan Yu’ü cesaretlendirdi. Buna rağmen, Guan Yu, hala Doğu-Wu’nun birliklerinden olası bir saldırı durumunda işaret verebilmeleri için bazı askeri birlikleri kalenin yakınlarındaki nehir boyunca fenerler yakmaları için görevlendirirken, ordu da kalede kaldı. 

Guan Yu ve onun büyük askeri birliği kaleden ayrılınca, Lu Meng tüccar gibi kılık değiştiren seçkin askerlerini bir tekneye bindirerek ilk savunma fenerini bastı ve Guan Yu’nün savunma birliğindeki askerler kılığında tüm fenerleri ele geçirdi. Sonunda Guan Yu’nün herhangi bir bilgi edinmesine imkân bırakmadan kalesini ele geçirdi. Lu Meng askerlerine yerlilere büyük bir saygı ve itina ile davranmaları konusunda son derece sıkı bir emir verdi. Yağmurdan zırhlarını korumak için sivillerden bir kasa aldığı için bir yetkilinin halk önünde idam edildiği bilinmektedir. Lu Meng ayrıca hastalara ilaç ve fakirlere kıyafet sağladı ve onların Guan Yu’nün ordusundaki aile üyeleri ile haberleşmelerini sağlayarak yaygın firarlar yüzünden ordunun tükenmesine yol açtı. 

Diğer iki krallığın askeri birliklerinin saldırıları altında Guan Yu, büyük bir yenilgiye uğradı. O teslim olmayı reddettikten sonra, yakalandı ve Doğu-Wu’da idam edildi.

Lu Meng, Guan Yu’yü yenerek tüm krallığı birleştirdi ve Doğu-Wu krallığında en başarılı askeri general oldu. Ancak, bundan kısa bir süre sonra ciddi şekilde hastalandı ve doktorların tüm çabalarına rağmen 42 yaşında öldü. O vasiyetinde mümkün olduğunca basit bir cenaze töreni istedi ve artık krallığa daha fazla hizmet edemeyeceği için kazandığı tüm ödülleri Krala geri iade etti. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.