Madımak Olayları Törenle Anıldı

Fotoğraf İha
Fotoğraf İha

Sivas olaylarında hayatını kaybedenler anısına düzenlenen törene CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok’ta katıldı.

Sivas’ta 2 Temmuz 1993 yılında meydana gelen ve 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan Madımak Olayları’nda babası Şair Metin Altıok’u kaybeden CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok,22 yıl sonra ilk defa Sivas’a gelerek Madımak Oteli önüne karanfil bıraktı.

Kortej yürüyüşünün ardından olayda hayatını kaybedenlerin yakınları Madımak Oteli önüne gelerek yakınlarının anısına karanfil bıraktı. 7 Haziran genel seçimlerinde CHP’den İzmir Milletvekili seçilen ve 22 yıl önce meydana gelen olaydan şair babası Metin Altıok’u kaybeden Zeynep Altıok da otel önüne gelerek karanfil bıraktı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Ercan, CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlı Aka, CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca da otel önüne gelerek karanfil bıraktı. Otel önünde olayda kaybedenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra olayda hayatını kaybedenlerin isimleri tek tek okundu.

“22 YIL BURAYA GELMEYİ BECEREMEDİM”
22 yıl sonra ilk defa Sivas’a gelen CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, ”22 yıl buraya gelmeyi beceremedim. Duygusal olarak benim için zor bir şeydi. 22 yıl sonra ilk kez şimdi başka bir sorumlulukla burada olmak istedim. Duygularımı anlatmak çok zor, söyleyecek çok da bir şey yok. Söylenmesi gerekenler 22 yıldır söylenmedi, yapılması gerekenler 22 yıldır yapılmadı. Bize de 22 yıl sonra burada ailelerimizle, kol kola, yan yana mücadelemizi sonsuza kadar sürdüreceğimizi haykırmak düştü. Davamız zaman aşımına uğradığı zaman ‘hayırlı olsun’ diyenler utanmadılar. Biz onların yerine de utanıyoruz. Değiştireceğiz gerçekten hayırlı olacak. Ülkemizin geleceği için hayırlı olacak. Tüm faili meçhul siyasi cinayetlerimizin aydınlatılması için tüm katliamların adalete kavuşması için çabalarımız sürecek. Mücadelemizi hiç bırakmayacağız” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu ise, “Yaşı çok genç olanlar hatırlamaz 22 yıl geçti. O insanlar alevlerin dumanların arasında öldüler. Ama o alevler bizi daha da aydınlatacak yolumuz hep aydınlık olacak, hep barış olacak. Buna gönülden inanıyorum. Ölenleri de rahmetle anıyorum” diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcıs Bülent Ercan 22 yıl önce Madımak Oteli’nde aydınların yakıldığını ifade ederek, “22 yıl önce laik Cumhuriyet’e yönelik planlı, örgütlü hunharca bir saldırıyla karşı karşıyaydık ve 35 canımız bu alanda, meydanda yakıldı. Şimdi bir benzer provalar Ortadoğu’da bölgede adı değişerek ya IŞİD olup ya El-Kaide olup ya da başka bir isimle aynı katliamları aynı hunharlıkla devam ettirmeye çalışıyorlar. Binlerce yıldan bu ya da Anadolu topraklarında hepimizi kardeşçe yaşadık. Anadolu toprakları dostluğun, kardeşliğin yeşerdiği bereketli topraklardır. Bu topraklara karanlık eller tarihimizin her döneminde gelip kavgayı, kini zulmü ekmeye çalıştı” ifadelerini kullandı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.