Mahkeme Şike İddialarını Kabul Etti

Aziz Yıldırım iki numaralı sanık olarak yargılanıyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün veto ettiği ve mecliste bu gün görülen şike yasası görüşülmeye devam ederken ilginç bir gelişme yaşandı. Mahkeme  Özel Yetkili savcı Mehmet Berk’in hazırladığı şike iddiasını kabul etti. Dava 16.Ceza Mahkemesinde görülecek davanın ilk duruşması 14 Şubat’ta yapılacak.

Giresunspor eski başkanı Olgun Peker’in 1 numaralı sanık, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın da 2 numaralı sanık olarak yargılanıyor. Suç örgütü oluşturmak, nitelikli dolandırıcılık, tehtid ve şike suçlarını işlemekten yargılanacaklar.

401 sayfalık iddianame iki bölümden oluşuyor. İddianamede Aziz Yıldırım’ın başında olduğu çetenin, Fenerbahçe‘nin oynadığı maçları yöneten hakemlerin sarı-lacivertli takım lehine karar vermesi için girişimlerde bulunduğu, bazı kritik maçlara hakem atamalarına müdahale ettiği ve bu örgütün Olgun Peker yönetimindeki suç örgütüyle işbirliği içinde olduğu belirtiliyor. Üçüncü örgüt lideri de Hakan Karaahmet.

Tayfur Havutçu ile Serdar Adalı’nın ‘şike yapmak’, Sadri Şener ve Nevzat Şakar’ın ‘teşvik girişimi’ ile suçlandığı iddianamede Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ’da ‘şike yapmak’la suçlanıyor.

 İddianamede  sanık olarak suçlanan futbolcular Mehmet Yıldız, Emenike, Ümit Karan, Sezer Öztürk, İbrahim Akın, İskender Alın, Serdar Kulbilge, Mahmut Baz, Sercan Yıldırım, Gökçek Vederson, Korcan Çelikay, Murat Şahin ve Mustafa Ulaş Ortakaya sanık olarak yer alıyor.

 İddianamede 8 kulüp de yer alıyor. Fenerbahçe, Beşiktaş, Mersin İdmanyurdu, Manisaspor, Trabzonspor, Sivasspor, İstanbul Büyükşehir Belediyespor ve Giresunspor’un adı geçiyor.

 Şike’de sanıklar birbirleriyle şifreli konuşmalar yaptıkları belirlendi. Aziz Yıldırım’ın kod adı ‘1 Numara’, ve ‘CEO’.

Örgüt içerisinde tam bir hiyerarşik sistem olduğu ve ödüllendirme ve cezalandırma sistemi bulunduğu belirtiliyor. Örneğin, şike yapılması durumunda lüks villa ve araba veya Kuzey Kıbrıs’a tatil hediye ediliyordu. Yine de şike yapılan maçların sonucu alınamazsa para geri alınıyordu.

Bütün bu gelişmelerin içerisinde bir açıklama TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’dan  geldi. Aydınlar bu sezon iddianamede adı geçen takımların ligden düşmeyeceğini açıkladı.

Bu arada meclisten görüşülen şike yasası ile Şike davasının ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiği, davanın örgütlü çete kurmak kapsamında değerlendirildiği söyleniyor. Aziz Yıldırım’ı kurtaracak bir dava olarak görülmemesi gerektiği, Aziz Yıldırım’ın yargılanmasını etkileyeceğini ama serbest bırakılmasına mahkemenin karar vereceğini söyledi.

İlgili Haberler;

Şike Operasyonu’nda 2. Dalga

Galatasaray S.K. Başkanı Ünal Aysal’dan Basına Kınama

Fenerbahçe: Suçlamalara inanmıyoruz!

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın Avukatlarından 3 Ayrı Dilekçe

Türkiye Futboldaki depreme hazırlıksız yakalandı 

Futbol’da Şike Operasyonu

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.