Malezya Havayollarına Ait Uçak Kayboldu

malezya havayollarıKuala Lumpur-Pekin seferi yapan Malezya Havayollarına ait Boeing 777 tipi uçak Cuma gününden beri kayıp. Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’dan havalanan, 227 yolcu ve 12 mürettebatı taşıyan uçağın Güney Çin Denizi üzerinde Vietnam hava sahası yakınında kaybolduğu bildirildi.

Yetkililer, uçağın kaybolduğu sırada havada herhangi bir problem olmadığını, uçağın 10 bin metre yükseklikte seyrettiğini ve pilotların herhangi bir tehlike sinyali göndermediğini belirtti.

Güney Çin Denizi kıyılarında yoğun tarama çalışmalarına rağmen herhangi bir enkaza ulaşılamadı. Vietnam hava kuvvetlerine ait jetler Cumartesi günü iki büyük petrol sızıntısı tespit etti ancak kayıp uçağa ait olup olmadığı bilinmiyor, yakınında herhangi bir enkaza da rastlanmadı.

Uçan yolcular arasında İtalyan Lui Maraldi ve Avusturyalı Christian Kozel’in bulunduğu ancak gerçekte bu iki kişinin uçakta uçmadıkları bildirildi. Cumartesi günü, İtalya ve Avusturya Dışişleri Bakanlıkları her iki vatandaşa ait pasaportların Tayland’da çalındığını bildirdi.

Bu bilgi üzerine çalıntı pasaportla uçağa binenlerin terörist olabileceği endişeleri uyandı. Uzmanlara göre, çalıntı pasaportlar ve uçağın aniden kaybolması, bir terörizm vakasını, uçakta bir patlama olasılığını kuvvetlendiriyor.

Associated Press haberine göre, El-Kaide militanları geçmişte kendi kimliklerini gizlemek için benzer yöntemleri kullanmışlardı. Malezya devlet yetkilileri iki tane daha şüpheli kimlik üzerinde araştırma yaptıklarını bildirdi.

Uçaktaki yolcuların üçte ikisinin Çinli geri kalanının Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa’dan olduğu bildirildi. Yolcular arasında Türk vatandaşının ismine rastlanmadı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.