Malezya Yolcu Uçağı Düştü: 298 Ölü

malaysia airlines
Hollanda’da yaşayan Cor Pan adlı bir internet kullanıcısı, Amsterdam’da havalanmadan önce çektiği Malezya uçağının son görüntülerini facebook sayfasında paylaştı.

Malezya Havayolları’na ait bir yolcu uçağı Rusya-Ukrayna sınırına yakın bir bölgede düştü. Uçağın Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a gitmekte olduğu ve havalandıktan dört saat sonra 10.000 metre yükseklikte uçarken bir füze tarafından düşürüldüğü iddia edildi.

Ukrayna İçişleri Bakanı uçakta bulunan tüm yolcu ve mürettebatın tamamının öldüğünü duyurdu.

MH17 numaralı uçuş ve Boeing 777 tipi uçak Amsterdam’dan öğlen 12:15’te hareket etti ve uçağın ertesi gün yerel saatle 6:10’da Malezya’ya inmesi bekleniyordu.

Uçağı düşürdüğü iddia edilen füze sisteminin Rus yapımı büyük bir füze sistemi olduğu belirtildi.

Ukrayna ve Rusya düşürülen Malezya yolcu uçağı suçunu birbirine atıyor. ABD’li yetkililer, Ukrayna’ya karşı savaşta Rus yanlısı ayrılıkçılara tank ve roket atar sağladığı için Rusya’yı suçlamakta. Ancak Malezya Havayollarına ait uçağı vurabilecek özellikte gelişmiş anti-uçak sistemlerinin ayrılıkçılara sağlanmış olma ihtimali düşük.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı danışmanı Anton Gerashchenko’nun kendi Facebook sayfasında yayınladığı bir mesaja göre, uçak Rus yapımı ‘buk’ füze sistemi tarafından vuruldu. Buk Rus firma Almaz Antey tarafından üretilen bir orta menzilli füze sistemi.

Özellikle Rus ordusu tarafından kullanılan sistemin, üreticinin web sitesine göre 43 kilometrelik bir alan kadar bir ‘öldürme açısı’ mevcut.

Hollanda’da yaşayan Cor Pan adlı bir internet kullanıcısı, Amsterdam’da havalanmadan önce çektiği Malezya uçağının son görüntülerini facebook sayfasında paylaştı.

Uçakta ölenlerden 80’inin çocuk olduğu bildirildi. Malezya Havayollarından alınan bilgiye göre, uçakta 192 Hollandalı, 29 Malezyalı, 28 Avustralyalı, 12 Endonezyalı, 10 İngiliz, 4 Alman, 4 Belçikalı, 3 Vietnamlı, 3 Filipinli, 1 Amerikalı, 1 Kanadalı, 1 Yeni Zelandalı ve 1 Hong Kong’lu bulunmaktaydı.

Uçaktaki yolcuların 100’e yakınının Avustralya’daki AIDS konferansına giden dünyaca ünlü AIDS uzmanları olduğu açıklandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.