Marmara Depreminin Üzerinden 16 Yıl Geçti

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

17 Ağustos 1999’da meydana gelen binlerce kişiyi hayattan koparan 7.4 şiddetindeki Marmara Depremi’nin üzerinden tam 16 yıl geçti.

Depremin büyük yıkıma yol açtığı Gölcük Kavaklı sahilinde, depremin 16. yıl dönümü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi. Anma törenlerine Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ve vatandaşlar katıldı. Sahili dolduran vatandaşlar, o gece yaşamını yitirenler için dualar etti. “Depremi bilerek yaşamamız lazım. O gün hava çok sıcaktı. Yakınlarımızdaki tüm evler yıkıldı. Kıyamet kopuyor zannettik. Birbirimizi tutamıyorduk. Her taraf ışıktı. 45 saniyede yerden yere vurulduk. Her yer duman ve ateşti. Apartmanlar yerinde yoktu. Her yer cesetti. 16 yıl geçti ancak bizim için hep aynı acı. Sevdiklerimizi kaybettik çünkü” diyen depremzede vatandaşlar, o günü unutamadıklarını söyledi.

Törene katılan Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ise, “17 Ağustos Depremini hep birlikte yaşadık. Depremin hemen hemen bütün yaralarını sardık. Sahilimiz eskisi ile kıyaslanmayacak bir sahil oldu. Gölcük’ü santim santim işledik. Yapamayacağımız tek şey deprem şehitlerimizi geri getirmektir. Onlar için yapabileceğimiz tek şey onları unutmayacağız. Deprem gerçeğini unutmayacağız. Deprem öldürmüyor. İnsanların vurdumduymazlığı ve hırsı öldürüyor. Deprem gecesi ve sonrasındaki dayanışmayı da unutmamalıyız. En zor zamanımızda birbirimize bu şekilde sarılmayı unutmayacağız. Ancak alınan dersler sayesinde en hızlı müdahale edilen deprem oldu” dedi.

VATANDAŞLAR DEPREM ANITI’NA AKIN ETTİ

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 16. yıldönümü nedeniyle Yalova’da anma töreni düzenlendi.

Vatandaşlar akşam saatlerinden itibaren depremde yıkılan binaların enkazı üzerine kurulan Deprem Anıtı’na akın etti. Depremde hayatını kaybeden kişilerin isimlerinin yazılı olduğu beton bloklara çiçek bırakan vatandaşlar, anıt içinde bulunan fotoğraf sergisini de gezdi.

Törende ayrıca Yalova İl Müftülüğü görevlileri tarafından dualar okundu, ilahiler söylendi. Törene Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, Ak Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak da katıldı. Saatler 03:02’yi gösterdiğinde ise hep birlikte ellerini açan vatandaşlar depremde hayatını kaybedenlerin ruhları için dualar ettiler.

17 Ağustos Marmara Depreminin Yalova Bilançosu

17 Ağustos depreminde Yalova bölgesinde resmi rakamlara göre 13 bin 939 ağır hasarlı konut tamamen yıkılırken, 15 bin 237 konut orta, 12 bin 878 konutta az hasar gördü. 13 bin 939 konutun tamamen yıkıldığı Yalova’da resmi rakamlara göre ölü sayısı 2 bin 508 olarak açıklandı. Ancak ölü sayısının daha yukarılarda olduğu tahmin ediliyor.

’’AKRABA GİBİYDİK’’

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi 16. yılında 3 bin 891 kişinin hayatını kaybettiği Sakarya’da dualarla anıldı. Depremin olduğu saate kadar süren anma programında vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı.

Resmi kayıtlara göre 17 bin 480 kişinin hayatını kaybettiği 23 bin 781 kişinin de yaralandığı 17 Ağustos 1999 yılında Kocaeli Gölcük merkezli gerçekleşen Marmara Depremi, 16. yılında Sakarya Kent Meydanı’nda dualarla anıldı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Adapazarı Belediyesi, Hendek Belediyesi ve Sakarya İl Müftülüğü katkılarıyla Sakarya İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği (SİMDER) tarafından Kent Meydanı’nda düzenlenen anma etkinliğine Sakaryalı milletvekilleri ve yaklaşık 300 vatandaş katıldı.

Akşam saatleri itibariyle başlayan anma etkinliklerinde İl Afet ve Koordinasyon Merkezi (AFAD) ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaye Dairesi Başkanlığı çalışmaları ve araçları tanıtıldı. Ayrıca Kent Meydanı’na kurulan 25 metrelik tünelde depremi anlatan fotoğraflar sergilendi. Deprem şehitlerinin isimlerinin yer aldığı slayt gösteriminin ardından Orhan Cami İmam Hatibi Alaaddin Beşel, İhsaniye Camii İmam Hatibi Suat Tekeoğlu, Çerçiler Camii İmam Hatibi Tuğrul Ersoy ve Sarı Kışla Camii İmam Hatibi Ali Güzeldal Kur’an-ı Kerim Tilaveti yaptı. Ağa Camii İmam Hatibi Ali Ömürlü’nün Deprem Kasidesini okuduğu sırada ise gözyaşları sel oldu. Depremin olduğu 03.02’ye kadar süren anma programı, Sakarya İl Müftü Yardımcısı Yusuf Akkuş’un yaptığı hatim duası ile sona erdi.

Deprem Kasidesinin okunduğu sırada gözyaşlarını tutamayan Hülya Bayraktar isimli vatandaş, ‘akraba gibiydik’ dediği ve depremde kaybettiği komşuları aklına gelince çok duygulandığını söyledi. Hatim duasının yapıldığı sırada gözyaşlarına boğulan ve ayakta güçlükle durabilen Firdevs Akgül ise depremde 12 yaşındaki kızlarını kaybettiğini 16 yıl geçmesine rağmen sanki dün kaybetmiş gibi hissettiğini ifade etti. Depremde yaşadığı anları da anlatan Akgül, “Çocuklarıma deprem oluyor olduğunuz yerde kalın geçecek diye söylemiştim. Ama sonra apartman üzerimize gelip vurup geri gittiği zaman yerin dibine gidiyoruz gibi zannettim” dedi.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.