Medvedev Gül’ü, Putin Erdoğan’ı Kutladı

MOSKOVARusya ve Türkiye arasında gelişen ilişkiler, Rusya yönetiminin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tebriklerine de yansıdı. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, Rusya Başbakanı Vladimir Putin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na ayrı ayrı kutlama mesajı yolladı. Rusya – Türkiye ilişkilerinin çok boyutlu ileri ortaklık düzeyine ve bazı alanlarda da stratejik ortaklık düzeyine ulaştığını kaydeden Medvedev, “Hem üst düzeydeki siyasi diyaloğun yoğun olması, hem uluslararası ve bölgesel gündemin birçok kilit konularında Rusya ve Türkiye’nin konumlarının yakınlığı, hem de kuşkusuz önemli ortak projelerin gerçekleştirilmesine yönelik çalışmalarımız bunu kanıtlamaktadır” dedi.

İlişkilerin gelişmesinden memnuniyet duyduklarını vurgulayan Rusya lideri, mesajında şu ifadelere yer verdi: “2009 yılının Şubat ayında Rusya Federasyonu’na yaptığınız resmi ziyaret ve 2010 yılının Mayıs ayında ülkenize yaptığım resmi ziyaret sırasında varılan prensip mutabakatlara yüksek değer veriyorum. Bunların pratik olarak gerçekleştirilmesinin ve devletlerarası istişarelerin tamamen yeni mekanizması olan Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin etkili faaliyetinin, halklarımız arasındaki iyi ilişkilere yeni ve daha derin nitelik kazandırmakla kalmayarak bölgesel ve uluslararası istikrar ve güvenliğin pekiştirilmesini sağlayacağına inanıyorum.”

Rusya Başbakanı Vladimir Putin de, Başbakan Erdoğan’a gönderdiği mesajında, iki ülke ilişkilerinin siyasi, ticari, ekonomik, bilim-teknik ve diğer alanlarda dinamik bir şekilde gelişmesinin iki ülke çıkarlarına yarar sağlayacak bir temele oturmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Putin “Bütün bunlar, Rusya ve Türkiye halklarının köklü çıkarlarına ve bölgesel ve uluslararası istikrarın sağlanmasına uygundur” sözlerine yer verdi.

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Lavrov ise, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na gönderdiği kutlama mesajında, “Rus-Türk ilişkilerinde ulaştırılan yüksek düzeyin, ülkelerimiz arasındaki ileri ve çok yönlü ortaklığın daha da geliştirilmesi ve güçlendirilmesinin tempolarını artıracağı ve bu ortaklığa gerçekten stratejik nitelik kazandıracağı inancındayım” dedi. Lavrov, mesajında ayrıca Rusya ile Türkiye’nin uluslararası arenada gerçekleştirdikleri ve iki ülkenin halklarının ve ortak Avrasya bölgesinde istikrar ve güvenliğin menfaatlerinde olan Rus-Türk işbirliğinin düzenli bir şekilde ilerlediğini kaydetti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.