Medvedev-Putin İkilisinin Reytingi Düşüyor

Başkent Moskova’da meydana gelen terör saldırısından önce yapılan anketlerde Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin’in reytinglerinin düştüğü göründü.

‘Levada-tsenter’ tarafından 21 ile 24 Ocak günleri arasında yapılan ankette Rus liderlerin Aralık ayına göre reytinglerinde en az 6 puan kaybettikleri görüldü. Aynı sonuçlar Medvedev ile Putin’in 2008 yılından itibaren en düşük reytinge sahip olduklarını gösterdi.

Ankete katılanların yüzde 38’i ülkenin yanlış yönde ilerlediğini belirtirken, yüzde 69’u Medvedev’in çalışmalarını desteklediklerini belirtti. Aralık ayında ise aynı teveccühü ankete katılanların yüzde 75’i gösterdi. Başbakan Putin’in çalışmalarını onaylayanların oranı ise yüzde 72’ye gerilerken, Aralık ayında bu rakam yüzde 79’u bulmuştu.

Medvedev en düşük reytingi 2008 yılının Mayıs ayında Kremlin’de koltuğa oturduğu zaman yüzde 68’le alırken, Putin’in ise 2009 yılında ilk bahar döneminde yüzde 76’ya düşmüştü.

Levada-tsenter’in yaptığı anket ayrıca vatandaşların Putin’in devlet başkanlığı seçimleri açısından da reyging kaybına uğradığını gösterdi. Ankete katılanların sadece yüzde 23’ü Putin’e oy vereceğini ifade etti. Haziran ayında Putin’in bu alanda reytingi yüzde 37 iken ,Aralık’ta ise bu oran yüzde 31’e kadar geriledi. Medvedev’e oy vereceklerin oranı ise Haziran’da yüzde 17 iken Aralık’ta yüzde 21’e kadar yükseldi ve Ocakt’ta yine 19’a düştüğü tespit edildi.

En çok güvenilen siyasetçi reytinginde ise Putin’in reytingi son anketlerin gösterdiği yüzde 49 rakamından yüzde 40’a kadar düşerken, Medvedev’in buradaki reytingi yüzde 40’tan yüzde 35’e kadar geriledi.

Öte yandan Vedomosti gazetesine açıklamalarda bulunan Levada-tsenter Müdür Yardımcısı Aleksey Grajdankin yılbaşı sonrası reytinglerin sürekli düşüş gösterdiğini belirtti. Reyting düşüşünün diğer nedeni ise kriz sonrası zorlu çıkış ve vatandaşların gelecekle ilgili gelişme görmemelerine bağlı. Ayrıca uzman Domodedovo saldırısının anketten sonra meydana gelmesinin altını çizerek, terör saldırının gündemi değiştirdiğini, tüm problemlerin kenara itilmesini sağladığını ve daha çok reytingin yükselişine yol açacağını belirtti. Özellikle Putin’in bu açıdan reyting kazanma ihtimali daha yüksek görüldüğünü ifade eden Grajdankin, Putin’in halk nezdinde sert politikaların taraftarı izlenimi mevcut .

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.