Mehdi Eker: Diyarbakır’da 10 Ölü

M.Mehdi Eker Resmi websitesinden alınmıştır.
M.Mehdi Eker Resmi websitesinden alınmıştır.

Hedefin çözüm süreci olduğunu kaydeden Eker, “Kaos lobisi çözüm sürecini zehirlemek istiyor” dedi.

Kobani eylemleri nedeniyle Diyarbakır’da bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, açıklama yaptı. 10 kişinin hayatını kaybettiğini ifade eden Eker, çok sayıda işyerinin yakıldığını tahrip edildiği ya da yağmalandığını ifade etti.

Eker, “Dün akşam saatlerinde ben Diyarbakır’a geldim. Diyarbakır’da sukunetin sağlaması için de dün gece saat 22.00’den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Halen devam ediyor. 10 kişi hayatını kaybetti. Bu gece itibariyle tekrar değerlendirilecek. Ona göre bir karar verilecek. Şehir şu anda genel anlamda sakin. Bizim ilk çağrımız vatandaşlarımızı sokağa çıkma yasağına uyması yönünde. Bütün vatandaşlarımızın sağ duyulu soğukkanlı bir şekilde meseleye yaklaşması özellikle siyasi sorumluluk sahibi hemşehrilerimiz barışçıl bir dil kullanmaları tahrik edici açıklamalardan kaçınmalarını istiyoruz. Vatandaşlar kışkırtılmaya çalışıyor. Buna karşı vatandaşların dikkatli olmasını istiyorum. Sosyal medyada dönen bilgilerin çoğu gerçek dışı kaos yaratmaya dönüktür. Hiçbiri doğru değil. Türkiye Cumhuriyeti’nin IŞİD ile politikaları için söylenenler de doğru değil” dedi.

Eker ayrıca “Halkı silah kullanmaya bölücü örgüt sosyal medya üzerinden teşvik ediyor. Vatandaşlarımız buna itibar etmesin. Hayatına canına malına kastedilenler çoğunluğu itibariyle etnik olarak Kürt kardeşlerimizdir. Bir akıl tutulması yaşanıyor. Savaş ortamlarında bile sağlık görevlilerine ve ambulanslara zarar verilmezken dün Diyarbakır’da ambulanslara zarar verildi. Bu tabi bir akıl tutulmasıdır… Esnafın dükkanlarına zarar veriliyor. 45 civarında hastanelerde yatan yaralı var. Onlarla ilgili tedbirler alınıyor. Okullar tatil edildi 3 gün süreyle. Burada kaos lobisi var. Burada barış ve huzur içinde yaşama duygusu sabote etmek isteniyor. Çözüm sürecini zehirleme lobisi var. 30 civarında kişi de gözaltına alındı” şeklinde açıklama yaptı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.