Memur Zammı : Sıfıra Sıfır Elde Var Sıfır

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi

CHP Milletvekili Akif Hamzaçebi, bir yazılı açıklama yaparak, memurların ilk defa yeni yıla zamsız maaş alarak girdiklerini ifade etti.

”Hükümet bunun gerekçesini, 12 Eylül referandumu ile memurlara tanındığı iddia edilen ‘toplu sözleşme hakkı’na ilişkin uyum yasasının çıkarılmamış olması olarak gösterdi” ifadesini kullanan Hamzaçebi, şöyle devam etti:

”Toplu sözleşme masasına memur sendikası konfederasyonlarından Memur-Sen yüzde 16 artış ve taban aylığına 120 TL zam, Türkiye Kamu-Sen yüzde 10+10 artış ve taban aylığına 100 TL zam ve KESK ise yüzde 30 artış talebiyle oturmuşlar; Hükümet ise en son yüzde 3,5 + 4 zam vermiş, Hakem Heyetine yüzde 0.5’lik bir takdir bırakmıştı.

Hakem Heyeti kararı öncesi herkes 2012 yılı memur maaş zamlarının hakem heyetinden yüzde 4+4 şeklinde çıkacağını tahmin ediyordu ve nitekim hakem heyeti verdiği kararla tahminleri boşa çıkarmayarak zam oranını 2012 için yüzde 4+4, 2013 yılı için ise yüzde 3+3 olarak açıkladı.

Bu zam oranı, iyimser bir tahminle beklenen enflasyon seviyesindedir. Hükümet 2012 yılı enflasyon hedefini yüzde 5,2 olarak açıklamasına rağmen, Merkez Bankası şu anda bu hedefi yüzde 6,5 olarak revize etmiştir. TÜİK ise 2012 Nisan ayı itibariyle enflasyonu (TÜFE) 2011 Aralık ayına göre yüzde 3,1 olarak açıklamış ve böylece yıl sonu enflasyonunun yüzde 8’leri aşacağı veya en azından bu seviyelerde gerçekleşeceği ortaya çıkmıştır. Hakem Heyetinin yüzde 4+4’lük zammı enflasyon seviyesindedir.”

”Son bir yıl içinde elektriğin yüzde 18, doğalgazın yüzde 35, benzinin yüzde 17, mutfak tüpünün ise yüzde 19 oranında zamlandığını” öne süren Hamzaçebi, ”Ayrıca Hükümet, Genel Kurul gündeminde bulunan ve bugünlerde yasalaşacak olan bir kanun tasarısı ile sigaraya zam yapmanın hazırlığı içerisindedir” dedi.

Hükümet’in, 2012 yılı büyüme hedefini yüzde 4 olarak açıkladığını anımsatan Hamzaçebi, şunları kaydetti:

”Ekonomide toplam gelir yüzde 4 artarken bu gelir artışından memurlara pay verilmemektedir. Büyük iddialarla Anayasa’ya giren ‘toplu sözleşme’ memurlara bir şey vermemiştir. Bu durum ‘sıfıra sıfır, elde var sıfır’ demektir. 12 Eylül Referandumu öncesinde Sayın Başbakan ve AKP sözcüleri, ‘memurlarımız yıllarca toplu sözleşme hakkı istediler, verilmedi, bu hakkı da biz veriyoruz’ diyerek propaganda yürüttüler.

Bugünkü ‘toplu sözleşme’ düzeni, 12 Eylül 2010 öncesindeki ‘toplu görüşme’ düzeninin gerisindedir. Ortada ‘toplu sözleşme’ diye bir şey yoktur. Anayasa değişikliğinin tam bir aldatmaca olduğu ortaya çıkmıştır. 2,5 milyonu memur, 1.8 milyonu memur emeklisi olmak üzere 4.3 milyonluk bir kitle aldatılmıştır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.