Memurların Mesai Saatleri Değişiyor!

Enerji Bakanlığı Yaz Saati Uygulamasını Sürekli Kılarak Mesai Saatlerini Düzenlemeye Hazırlanıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, gün ışığından daha çok yararlanmak ve enerji tasarrufu için kamuda mesai saatlerinde düzenleme yapılması önerisini Bakanlar Kurulu’na götürmeye hazırlanıyor.

Yaz saati uygulamasının sürekli yapılması ve mesai saatlerinin 07.00-16.00 saatlerine alınmasıyla  % 20 oranında bir enerji tasarrufu sağlanması öngörülüyor.  Yeni yasa teklifinde cumartesi günleri yarım gün mesai de var.

Türkiye bu yıl yaz saati uygulamasına saatleri 1 saat ileri alarak  25 Mart’ta geçecek, yasanın çıkmaması durumunda yaz  saati uygulaması 28 Ekim’de sona erecek.

Bakan Yıldız Rusya’da benzer uygulamaların olduğunu ve 1980’li yıllarda cumartesi günü yarım gün mesai yapıldığını hatırlatarak ‘‘O günlerden sonra refahımızı çok mu artırdık, Avrupa’dan daha mı zenginiz?’’ diye sordu.

Enerji Bakanı Yıldız, erken mesai uygulaması ile trafikten hizmet sektörüne kadar tüm alanlarda yaratacağı sonucun tartışılmasını istedi.

Ayrıca Bakan Yıldız elektrik abonelerinin ödemiş olduğu kayıp-kaçak oranını düşürecek yeni düzenlemeler olduğunu da belirtti. (Abonelerden kayıp – kaçak bedeli olarak faturalara %16 oranında ek bir bedel yansıtılmakta olduğunu hatırlatalım.)

 Bakan Yıldız, Ön izlemeli ve uzaktan kumandalı elektrik sayacının İstanbul’da kullanılmaya başlanacağını, personel kullanımını azaltacak olan uygulamayla faturası ödenmeyen sayacın uzaktan kumanda ile kesileceğini de belirtti.

İstanbul’da başlangıç olarak 10.000 sayaç değiştirileceğini böylece İstanbul’un elektrik tüketimini % 30’unun uzaktan takip edileceğini ifade etti.

 Anahtar Kelimeler:Yaz saati uygulaması, enerji tasarrufu, mesai saati değişiyor, Taner Yıldız,kayıp kaçak bedeli

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.