Menderes Türel:Olmayan Bir Olay Asla Bulunamaz

Eski Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel, Danıştay 1. Dairesi’nin kendisi ve 10 bürokratı hakkında İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma izni vermemesine yönelik kararını bozmasını olumlu karşıladı.

Menderes Türel, Antalya’da yayınlanan yerel bir gazetede Danıştay’ın vermiş olduğu bir karar ile ilgili ‘Danıştay şoku’ konulu haber üzerine açıklama yaptı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı 2009 yılının ilk üç ayındaki bazı işlemlerle ilgili soruşturmada Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘soruşturma izni verilmemesi’ yönünde karar verdiğini ifade eden Menderes Türel, Büyükşehir Belediyesi verilen bu kararları yeterli görmediği için konuyu Danıştay’a taşıdığını ifade etti. Danıştay’ın verdiği kararın esasa yönelik değil, usule yönelik olduğunu belirten Türel, verilen bu kararın bir ara karar niteliğinde olduğunu, Danıştay’ın ön inceleme kararını yeterli görmeyerek yeni bir inceleme yapılmasını da ilgili makamlardan talep ettiğini söyledi.

Danıştay’ın verdiği kararın kendisini çok mutlu ettiğini kaydeden Menderes Türel, “Çünkü yapılacak en detaylı incelemelerde olmak üzere, bugüne kadar hep olduğu gibi, şahsıma bir kez daha aklanma fırsatı doğmuştur. Her zaman büyük bir iddia ile söylüyorum. Dönemimizde hesabını veremeyeceğim hiçbir uygulama, Mustafa Akaydın’ın tüm gayretlerine rağmen, bugüne kadar bulunamadı, bundan sonra da bulunamaz.” diye konuştu.

Olmayan bir olayın asla bulunamayacağını ve CHP’li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ın ‘Menderes Türel korunuyor’ iddialarının asılsız olduğunu aktaran Türel, açıklamasına şöyle devam etti: “Danıştay, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı itirazı, eğer yeterli görseydi, yeni bir incelemeye değil, doğrudan dava açılmasına karar verebilirdi. Ancak bu iddiaların inceleme safhasında olması nedeni ile üzerinde daha fazla yorum yapmayı da doğru bulmuyorum. Her zaman büyük bir gurur ile ifade ettiğim gibi hakkımızda ortaya konulan her türlü asılsız yalan ve iftiraların hesabını bağımsız yüce yargı önünde vermeye hazırız. Hodri meydan diyorum.”

Öte yandan Antalya’daki yerel gazetede konu ile ilgili haber şöyle verilmişti: “Danıştay şoku. Danıştay 1. Dairesi, Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Menderes Türel ve 10 bürokrat hakkındaki İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma izni verilmemesine yönelik kararını bozdu. Danıştay, ön incelemenin yetersiz olduğuna karar vererek yeniden ön inceleme raporu istedi.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.