Merapi Yanardağı Yeniden Püskürmeye Başladı

CAKARTA– Endonezya’nın Merkezi Java eyaletindeki Merapi yanardağı, bugün yeniden püskürmeye başladı. Geçtiğimiz hafta başında yeniden harekete geçen Merapi, 38 kişinin ölmesine yol açmıştı.

Merkezi Java eyaletindeki Yogyakarta şehri yakınlarındaki Merapi yanardağı bugün yeniden faaliyete geçti. Yanardağ bugün faaliyete geçtiği son bir haftadaki en büyük püskürtmesini sabah yerel saat ile 10:00 civarı yaptı. Yanardağ, kül ve gaz karışımı dumanını yüzlerce metre yüksekliğe püskürttü.

26 Ekim’den itibaren aktif olan Merapi, daha önce zehirli ve sıcak lav dumanları çıkarıyordu. Yanardağ çevresi ve Yogyakarta şehrini esir alan kül ve duman, 38 kişinin ölümüne sebep oldu.

Bir haftadır sakinleşmesi beklenen tarihi yanardağdan dün akşam saatlerinde ise ilk kez magma görünmeye başladı. Endonezya Jeoloji Kurumu Başkanı Dr. Sukhyar, Merapi yanardağından bundan sonra sıcak magma lavlarının çıkmaya devam edebileceğini söyledi.

Dr. Sukhyar göre, Merapi yanardağının zirvesindeki ve bugüne kadar koruyucu vazifesi gören tabaka dolayısı ile magma çıkmıyordu. Yogyakarta halkının panikleten patlama sonra insanlar bulundukları yerleri terk etmeye başladı. Daha önce alınan tedbirler dolayısı ile yanardağ çevresindeki köylerden 20 bin insan evlerini terk etmişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.