Merapi Yanardağının Çevresi Kül İle Kaplandı: 25 Ölü

CAKARTA– Endonezya’nın Java adası Merapi dağındaki volkanın patlaması sonucu ölü sayısının 25’e yükseldiği bildirildi. Yanardağda bugün üç püskürme yaşandığı belirtilirken, 22 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı aktarıldı.

Endonezya Afet Ajansı yetkilisi Ibu Neulis Zuliasri ise yanardağın ateş püskürmesi sonucu 28 kişinin yaralandığını ifade etti. Zuliasri 22 bin kişinin tahliye edildiğini kaydederken, çevredeki bölgelerden daha fazla kişinin tahliyesine devam edildiği bilgisini verdi. Yanardağın çevresindeki köyler kül ile kaplanırken, zehirli duman ve külden yüzlerce hayvanın telef olduğu gelen bilgiler arasında. Tahliye edilen halk, geçici sığınaklara yerleştirildi.

Evsiz kalan Endonezya vatandaşları

Bölgedeki en üst düzey volkan bilimci Subandriyo, volkanın dün alacakaranlıktan hemen önce püskürmeye başladığını bildirmişti.

En son 2006’da Merapi volkanında meydana gelen sarsıntılar ve dağdan yuvarlanan taşlar sonucu 2 kişi ölmüştü. 1994’de ise Merapi volkanının püskürmesi sonucu 60 kişi yaşamını yitirirken, 1930’dan bu yanan aynı volkan bin 300 can aldı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.