Merkel İle Sarkozy Euro Krizini Değerlendirdi

Resim: Getty Images/ERIC FEFERBERG

BERLİN –   Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Nicolas Sakozy, Almanya’nın güneyindeki Freiburg şehrinde bir araya geldi. İkili görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenleyen Merkel ve Sarkozy, Avrupa ortak para birimi Euro’ya olan bağlılıklarını yineledi.

Gelecek hafta yapılacak Avrupa Birliği (AB) Zirvesi öncesi Euro Bölgesi’ne dahil ülkelerde birbiri ardına gelen borç krizleri, ortak para birimine olan güveni değerlendiren ikili, Almanya ile Fransa’nın vergi sistemlerini denkleştirmeyi kararlaştırdı. Bu kararın sebebi ise “Almanya ile Fransa’nın rekabet ya gücünü artırmak ve finans strüktürlerini denkleştirmek” olarak açıklandı.

Avrupa ortak para birimi Euro üzerindeki baskıyı bir nebze azaltmak isteyen iki lider toplantı sonrası olumlu mesajlar verdi. Sarkozy, Euro-Bölgesi’nin ekonomisinin kaynaşması için ülkelerin finans yapısındaki farklılıkları ortadan kaldırmaya yönelik adımlar atılması gerektiğini belirtti.

“Euro’yu korumak için gerekli olan her adımı atarız.” diyen Sarkozy, Almanya’nın bencil davrandığı yönündeki eleştirileri reddetti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.