Merkez Bankası Başkanı Değişti

1619591

Merkez Bankası Başkanlığı görev süresi sona eren Erdem Başçı, görevini Murat Çetinkaya’ya devretti.

Merkez Bankası Genel Başkanı Erdem Başçı, düzenlenen devir-teslim töreniyle görevini Murat Çetinkaya’ya devretti. Merkez Bankası Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen törende konuşan eski Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, “Son 12 yıllık dönem içerisinde beni en mutlu eden gelişme, Türkiye’nin G20 Başkanlığı’nın başarılı bir şekilde tamamlanması” şeklinde konuştu.

Görevini gönül rahatlığı ile Murat Çetinkaya’ya devrettiğini kaydeden Başçı, “Merkez Bankası’nda son 5 yıldır başkanlık görevinde bulunuyorum. Bugün 5 yıllık görev süremi tamamlayıp bu görevi gönül rahatlığı ile yeni başkanımız Murat Çetinkaya’ya devrediyorum. Bundan mutluluk duyuyorum, çünkü Merkez Bankası tarihinde devir-teslim toplantısı ile işe başlayıp devir-teslim ile başkanlığı devreden ilk başkanım” ifadelerini kullandı.

Başçı son 12 yıllık dönem içerisinde birçok önemli gelişmenin yaşandığının altını çizdiği konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Enflasyonun 35 yıllık bir aradan sonra kalıcı bir şekilde tek haneli rakamlara inmesi son 12 yıllık dönemde yaşandı. Enflasyondaki düşüşün doğal bir sonucu olarak paramızdan 6 sıfırın atılması da bu 12 yıllık dönem içerisinde yaşandı. Türk Liramız simgesine bu dönemde kavuştu ve vatandaşlarımız tarafından benimsendi. Önümüzdeki dönemde yeni başkanımız Çetinkaya’nın başkanlığında enflasyonun düşük tek haneli rakamlara kalıcı olarak düşmesi mümkün hale geldi. Tüm bunların bir sonucu olarak bir yandan iç ve dış dengelenme sürerken bir yandan da ekonomimiz son 6 yılda kesintisiz bir şekilde büyümeye devam etti.”

Başçı, “Sayın başkanımıza kolaylıklar ve başarılar diliyor ve bu değerli bayrağı gönül rahatlığı ile teslim ediyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Başçı’nın ardından kürsüye gelen Murat Çetinkaya, “Bugünkü mesaimizin bile tek başına Merkez Bankası’nın kurumsal kültürünü, iş yapma tarzını ve süreklilik anlayışını gösterdiğini düşünüyorum. Kurumsallaşma ve süreklilik önümüzdeki dönemde hepimiz için güven verici bir unsur olacak. Benim açımdan ise devraldığım sorumluluğun boyutunu gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

“RİSKLERİN YENİDEN TANIMLANDIĞI BİR DÖNEM YAŞADIK”

Erdem Başçı ile birlikte çalışma imkanı bulduğunu söyleyen Murat Çetinkaya, “Erdem Başçı’nın 5 yıllık çalışma döneminin 4 yılında kendisiyle çalışma imkanı buldum. Bunun benim için çok değerli bir deneyim olduğunu söyleyebilirim. Görev yaptığımız dönem Merkez Bankaları açısından belki de son yüzyılın en sıradışı dönemlerinden biriydi. Küresel ölçekte risklerin yeniden tanımlandığı yeni ve farklı çözümlere ihtiyaç duyulduğu bir dönem yaşadık. Hayata geçirdiğimiz dinamik yaklaşım, küresel risklerden kaynaklanan fırtınalı sularda gemiyi güvenli, limanlara getirme konusunda oldukça değerli katkılar yaptı” şeklinde konuştu.

Başçı ve Çetinkaya’nın konuşmalarını tamamlamasının ardından, Merkez Bankası üyelerinin hazırladığı teşekkür paketini Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Murat Çetinkaya, Başçı’ya takdim etti.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.