“Çalıkuşu” Bu Sezon da Sahnede

Reşat Nuri Gültekin’in ölümsüz eseri Çalıkuşu bale eseri olarak sahneleniyor

Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), Türkiye prömiyerinden bu yana kapalı gişe oynayan “Çalıkuşu” balesini, bu sanat sezonunda da Mersinli sanatseverlerle buluşturacak.

MDOB’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Reşat Nuri Güntekin’in aynı adlı ölümsüz eserinden sahneleye uyarlanan, ilk gösteriminden bu yana yoğun bir ilgiyle kapalı gişe oynayan “Çalıkuşu” balesi 16 Ekim 2012 Salı günü Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. Veli Dede, Saadettin Kaynak ve Rahmi Bey’in müziklerinin kullanıldığı, libretto ve koreografisini Merih Çimenciler’in yaptığı “Çalıkuşu” balesinin dekor-kostüm ve ışık tasarımı Alexandre Vassiliev’e, ışık uygulama ise Tarı Deniz’e ait.

Dünya Prömiyeri 6 Kasım 2003 yılında İstanbul’da gerçekleşen, Mersin Devlet Klasik Türk Müziği Orkestrası ve MDOB’un deneyimli sanatçı kadrosu ile sahneye koyacağı eserle ilgili açıklama yapan MDOB Müdür ve Sanat Yönetmeni Erdoğan Şanal, “Edebiyatımızın başyapıtı olan Çalıkuşu, bale sahnesinde de başyapıt olmaya aday. Reşat Nuri Güntekin’in bu ölümsüz eserini izlemeye bütün Mersinli sanatseveri davet ediyorum” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.