Mersin Yüzbaşı Çiğa’yı Bağrına Gömdü

Fotoğraf: G. Hakan Koçman / Epochtimes
Fotoğraf: G. Hakan Koçman / Epochtimes

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde terör örgütü PKK’ya yönelik sürdürülen operasyonlarda şehit olan Piyade Yüzbaşı Yiğitcan Çiğa, Mersin’de binlerce kişinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Şehit Yüzbaşı Yiğitcan Çiğa için bugün merkez Yenişehir ilçesindeki Muğdat Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Mersinliler, şehitlerini uğurlamak için erken saatlerde camiye akın etti. Camiye yaklaştıkça trafik sıkışıklığı yaşandı. Şehit Çiğa’nın cenazesi önce n Mezitli Viranşehir’deki baba evine getirildi. Burada helallik alındıktan sonra cenaze binlerce kişinin beklediği Muğdat Camii’ne getirildi.

Cenaze aracından askerlerin omzunda camiye taşınan cenazeyi, binlerce kişi, ellerinde Türk bayrakları ve ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’ ve “Allah-u Ekber’  nidaları ile karşılandı.

Baba Çiğa oğlunu tabutunun önünde uğurlarken
Baba Çiğa oğlunu tabutunun önünde uğurlarken

Cenaze törenine, başta şehidin annesi Ayla, babası Yaşar, kız kardeşi Anacan Çiğa ile kucağında 2 aylık kızı Ahsen ile eşi Nadiye Çiğa olmak üzere Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Adana 6. Mekanize Piyade Tümeni Komutanı Tümgeneral Şükrü Erbaş, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, Türkiye Barolar BirliğiBaşkanı Metin Feyzioğlu, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Özgür Sanal, İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Mersin milletvekilleri, protokol üyeleri, askeri erkan ve binlerce vatandaş katıldı.

Cenaze namaız sırasında baba Yaşar Çiğa gözyaşlarını tutamazken, şehidin eşi Nadiye Çiğa ve anne Ayla Çiğa’nın acılı halleri ve kız kardeşi Anacan Çiğa’nın zaman zaman acıya dayanamayarak yürekleri parçalayan feryadı cenaze namazındaki herkesin belleğine kazındı.

Fotoğraf: G. Hakan Koçman / Epochtimes
Mersin’de binlerce kişi Yüzbaşı Çiğa’yı bağrına gömdü. Fotoğraf: G. Hakan Koçman / Epochtimes

Cuma namazından sonra Mersin İl Müftüsü Ali Melek cenaze namazını kıldırıldı. Yüzbaşı Çiğa’nın cenazesi, daha sonra askerler tarafından omza alınarak top arabasına taşındı. Burada tabutun başına gelen anne Ayla Çiğa, oğlunu son yolculuğuna tabutunu öperek uğurladı. Askeri görevliler, kız kardeşini ise tabuttan güçlükle ayırdı. Kalabalığın bir süre tabutun arkasından yürüdüğü törende, Mersinliler de gözyaşlarıyla şehidini uğurladı. Şehit Yüzbaşı Çiğa’nın cenazesi daha sonra cenaze aracına konularak, toprağa verilmek üzere Mersin Şehir Mezarlığı içindeki şehitliğe götürüldü.

Oğlunun tabutunun arkasından halka birlikte yürüyen anne  Çiğa, “Çok lafım var ama demeyeceğim. Sadece askere, polise sahip çıkın. Başka bir şey demeyeceğim. Allah yukarıda. Sadece tek isteğim, dileğim, devlet askerine, polisine sahip çıksın. Yine bir oğlum olsa bir daha asker yaparım. Ne mutlu bana. Türkiye’den, Mersin’den, herkesten Allah razı olsun, şu çocuğumu şu mertebeye taşıdı ama oğlum bunu hak etmedi. Sevindirmiyorum kimseyi. O benim ilk oğlumdu, o benim gözbebeğimdi. 20 günlük bebeğini bıraktı. Türkiye, askerine, polisine sahip çıksın. Herkes yataklarında rahat uyuyorsa, bunların sayesinde yatıyoruz yataklarımızda” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.