Bisikletliler Mersin’de 29 Ekim Çoşkusu için Pedal Çevirdiler

Mersin Bisikletliler Derneği (Merbisder) inisiyatifi ile Mersin’de yapılan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı  sürüşü yaklaşık 300’e yakın bisikletli ve motosikletli sürücünün katılımıyla akşam saat 19:30’da Atatürk Halk Evi’nin önünden başladı.

Valiliğin gündüz hiçbir yürüyüş veya organizasyona izin vermemesi sebebiyle Cumhuriyet’in kuruluşunun 89. yılını kutlamak için planlanan şehir 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı turu akşam saat 19:30’da saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşı’ndan sonra Cumhuriyet Sürüşü’ne başlayan bisikletli ve motosikletli grup Adnan Menderes Bulvarı’ndan geçerek liman yönüne yöneldi. Daha sonra İstiklal Caddesinden geçerek Müftü Köprüsü’nden geçen grup daha sonra Adnan Menderes Bulvarı’na çıkarak buradan Forum alış-veriş merkezine yöneldi. Daha sonra tekrar Adnan Menderes Bulvarı’na çıkan grup buradan Viranşehir’e gelerek buradan şehre geri yöneldi.

Merbisder Başkanı Zerrin Arslantaş sürüş ile ilgili yaptığı açıklamada; “Biz bisikletliler olarak hem 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak hem de bisiklet bilincini insanlara daha çok yaymak için böyle bir etkinlik yapmaya karar verdik. Bisiklete binen insan kendi ile barışık insandır ve bu barışıklık da her hareketine yansır. Bizim bu kutlamamızda da herkese bunu göstermek istedik. Umuyoruz ki Cumhuriyet’in 100. yılını da aynı şekilde kutlayacağız” dedi.

Grup sevinç çığlıkları ve kornolar ile şehri turlarken şehirdeki vatandaşlar da ıslıklar ve alkışlarla gruba destek verdi. Gruptan tur sırasında “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Uyuma bayrağına sahip çık” sloganları  duyuldu. Grup son derece neşeli ve olaysız geçen turunu bir kutlama şekilde sonlandırdı.

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.