Mersin’de bitmeyen ‘Gezi Parkı’ direnişi

Mersin Gezi direnişiMersin’de, ‘Gezi Parkı’ olaylarını protesto etmek için dün ve önceki gün saat 18:00’de  Forum Alışveriş Merkezi’ni buluşma yeri olarak göstererek facebook ve twitter üzerinden örgütlenen binlerce kişi “Hükümet İstifa” sloganları ile eylemlerini sürdürüyor. Protestoya pek çok sivil genç ve vatandaşın katılımının yanı sıra İşçi Partisi, SDP, ADD, TGB gibi parti ve sivil toplum örgütlerinin katılımı gözlemleniyor.  Kentin çeşitli yerlerinden yola çıkarak Forum AVM önünde toplanan yüzlerce kişi gündüz saatlerinde yaptığı eylemlerde hiçbir polis engeli ile karşılaşmazken gece geç saatlerinde ortaya çıkan taşkınlıklara polis müdahale etmek zorunda kalıyor. Vatandaşlar gece meydana gelen taşkınlıkların PKK sempatizanları tarafından çıkarıldığını söylüyor.

Önceki gün itibariyle meydana gelen protesto gösterisinde Forum AVM önünde yüzlerce kişi toplandı. Burada ‘ Hükümet İstifa’ sloganları ile yürüyüşe geçen kalabalık, Mersin’in çeşitli yerlerinden yürümeye başlayan kalabalıklar ile Barış Meydanı’nda buluşarak burada yaklaşık 5.000 kişilik bir kalabalığa ulaştı.

Meydan’da kurulan platformda Mersin CHP milletvekilleri Aytuğ Atıcı ve Vahap Seçer de vardı.  Ellerinde bayraklarla ilk önce saygı duruşunda bulunan protestocular daha sonra hep beraber İstiklal Marşı’nı okudu. Daha sonra konuşma yapan Aytuğ Atıcı, bu protestoya özellikle parti bayrakları ile değil de Türk bayrağı ile geldiklerini söyledi. “Türkiye’de, Ortadoğu’da kültürel baskılara, ekonomik şiddetlere başkaldırmak için geldik” diyen Atıcı bir önceki gün  Taksim’de olduğunu ve gördüğü tablonun kendisinin yaşama sebebi olduğunu söyledi ve gördüğü tabloyu saygı ile selamladığını ifade etti. “AKP’nin demokrasiyi çoğunluğun demokrasisi olarak algıladığını da söyleyen Atıcı, “İşte çoğunluk burada, gel de çoğunluğu burada gör.” diye seslendi. Mersin’in farklı kültürlerin farklı dinlerin bir arada yaşadığı dünyaya örnek bir kent olduğunu bu yüzden Mersin’den çıkacak bir kıvılcımın tüm Türkiye’ye yayılacağını söyledi. Ardından 10. Yıl Marşı’nı hep bir ağızdan okuyan kalabalık barışçıl bir şekilde dağıldı.

Saat 00:00 itibariyle protestolar Mersin’de hala devam ederken Forum AVM civarında taşkınlıklar meydana geldi ve burada polis göstericilere gaz bombaları ile müdahalede bulundu ve çok sayıda kişi tutuklandı.

Dün itibariyle yine facebook ve twitter üzerinden organize olan protestocular tekrar Forum AVM önünde buluştu. Buradan Barış Meydanı’na yürüyen protestocular yine sahilde yaklaşık 2.000 kişilik bir kalabalık haline geldi. Burada sloganlar atarak hükümeti protesto eden göstericiler hükümetin istifasını talep etti. Olaylarda polis hiçbir şekilde bir varlık göstermedi ve göstericiler de sorunsuz bir şekilde protestolarının ardından dağıldı. Fakat gece geç saatlerde yine Forum AVM civarında taşkınlıklar yaşadı. Yine olayların PKK sempatizanları tarafından çıkarıldığını söyleyen göstericilere polis hala gaz bombalı müdahalede bulunuyor ve şüpheli kişileri göz altına alıyor. Olaylar Mersin’de giderek daha da şiddetleniyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.