Mersin’de Doktorlar Nükleere Karşı Yürüyüş Başlattı

IMG_3122

Mersin Akkuyu’ya yapılması planlanan nükleer santrale dur demek için Mersin Tabipler Odası, Mersin’den Akkuyu’ya kadar  3 gün sürecek olan bir yürüyüşü başlattılar. Oda üyeleri ve diğer pek çok STK temsilcileri ile birlikte Akdeniz Belediye Başkanı Ahmet Fazıl Türk, CHP  Akdeniz Belediye Başkan adayı Necdet Tamamoğulları, BDP Mersin Yenişehir Belediye başkan adayı Hasan Kapıkıran protesto yürüyüşüne destek verdiler.

1965060_10152254735463464_1665800118_n

Yürüyüşten önce Akkuyu NGS A.Ş. bilgilendirme bürosu önünde Mersin Tabipler Odası adına bir açıklama yapan  Ful Uğurhan, yürüyüş ile yaşanan coğrafyada toprağın, havanın, suyun temiz kalmasını sağlayarak, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmenin savunuculuğunu yapmak istediklerini söyledi. Uğurhan ayrıca yürüyüşün amacının  santralden kaynaklı çevreye yayılacak radyasyon ve ağır metallerden kaynaklanacak hastalıklarla uğraşmak yerine, sağlığı korumanın tedavi etmekten çok daha akılcı olduğunu da insanlara fark ettirmek olduğunu dile getirdi.

ÇED raporu onaylanmadan başlayan inşaat hazırlıkları

Açıklamada, Akkuyu NGS A.Ş.’nin ÇED raporunu 3. kez bakanlığa ileteceğini ve rapor henüz onaylanmadan, inşaat izni alınmadan, taş ocağı ruhsatı alarak, faaliyetlere başlayan bir kurumun raporuna nasıl güvenilebileceğini soran Uğurhan;  “insanları nükleer santrallere, termik santrallere ve HESlere mahkum etmeye çalışanların er geç bunun hesabını vereceklerini ifade etti.

IMG_3098

Nükleer Ölümcüldür

Çözüm önerilerinin de son derece açık olduğunu söyleyen Uğurhan, sorunun çözümünün nükleer santral inşa etmek de değil, asıl sorunun vahşi tüketim alışkanlıkları ile mücadele etmek, bozuk alt yapıları düzelterek daha kullanıma girmeden kaybolan enerjinin önüne geçmek, kaçak kullanımı önleyecek çalışmalar yapmak, gün ışığından en fazla yararlanacak şekilde şehir planlamaları yapmak, bölge için uygun yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek olduğunu dile getirdi. Tarihteki Çernobil ve Fukuşima örneklerinin nükleer zararın ne demek olduğunu kanıtladığını ve Japonya’nın tüm nükleer santrallerini kapattığını  ve dünya da ülkelerin artık yenilenebilir kaynaklara yöneldiklerini söyleyen Uğurhan, bölgeye nükleer santral yapmak isteyenleri uyardıklarını ve nükleerin ölümcül olduğunu söyleyerek sözlerine son verdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.