Mersin’de METEF Fuarı Renkli Geçiyor

Mersin’de 31Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında düzenlenen 5. Eğitim Günleri ve Mesleki Teknik Eğitim Fuarı ‘’METEF’’ Yenişehir Fuar Merkezi’nde açıldı.Açılışını Mersin Valisi Hasan Basri Güzel’in yaptığı Fuara 49 mesleki okul ve kurum, 20 yetenek sınavı ile öğrenci alan okul, 10 okul öncesi eğitim kurumu olmak üzere toplam 80 okul ve kurum katıldı.

Açılışta  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MTSO) Şerafettin Aşut, İl Emniyet Müdürü Arif Öksüz, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül’de hazır bulundu.Fuar’da Mersin merkez ve ilçelerdeki mesleki eğitim veren liseler ve kurumlardaki öğrenciler bir yıl boyunca edindikleri mesleki kazanımlarını sergileme imkanı buldular. Günümüzde farklı sektörlerde yetişmiş işgücü eksikliğinin farkına varılmasından dolayı mesleki teknik eğitime önem verilmesiyle bir çok yeni meslek teknik lisesi açılmıştır. Gençler bu okullarda mesleki bilgi ve tecrübelerini  geliştirerek  gelecekte kendilerine sağlam bir yer edinme imkanı bulacaklardır. Bunun bilincinde olan gençlerin işlerine dört elle sarıldıkları ve kendi bölümlerinde çok iyi ürünler ve projeler çıkardıklarını fuarda görme imkanı bulabiliriz.

“Muhabbet Yıldızı” adlı bisiklet seyircilerin oldukça ilgisini çekti

Mersin Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri de fuara öğretmenlerinin danışmanlığında hazırladıkları kendi özgün tasarımları olan projeler ile katıldı. Beş kişinin aynı anda pedal çevirdiği “Muhabbet Yıldızı” adlı bisiklet seyircilerin oldukça ilgisini çekti.

“Uzay Çemberi”

 Ayrıca pilot ve astronotlarının denge duygularını test etmek için kullanılan  ve “Uzay Çemberi” olarak adlandırılan sistem de ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı.

“Timsah”

 Daha önce her hangi bir benzeri tasarlanmamış ve kağıt, alüminyum ve plastik maddeleri öğüterek depolamasını kolaylaştıran ve büyüklüğü ile her apartmanda kullanılabilecek “Timsah” adlı makine de bir ilk olarak dikkat çekti.

Fuarın en canlı ve renkli bölümü ise Mezitli Kız Teknik Meslek Lisesi Bahçecilik Bölümü öğrencilerinin yetiştirmiş olduğu süs bitkilerini sergiledikleri stand oldu. Çoğunluğunu okullarının üretim seralarında ürettikleri bitkileri ziyaretçilere tanıtmak ve bitkilerin bakımları hakkında bilgi vermekte öğrencileri çok mutlu etti. Bahçecilik bölümü olarak peyzaj ve meyvecilik dallarında eğitim alan öğrenciler eğitimleri boyunca teorik ve uygulamalı olarak bitki üretimini öğrenerek, huzurlu bir ortamda doğaya uyumlu ve mutlu bir eğitim alıyorlar. İnsan hayatının en çalkantılı dönemi olan ergenliği; doğanın en güzel armağanı olan süs bitkilerinin arasında geçiren bu çocuklar, gelecekte ne kadar şanslı olduklarını çok iyi anlayacaklar.

Yoruma kapalı.