Mersin’de Nükleer Karşıtlarından Yürüyüş ve Oturma Eylemi

Mersin’de nükleer karşıtı eylem

Mersin Nükleer Karşıtı Platformu (NKP) üyeleri, Akkuyu Nükleer Santrali’ni yapacak NGS A.Ş.’nin Mersin’de büro açmasını yürüyüş ve oturma eylemiyle protesto ettiler. Nükleer karşıtları, tadilatı süren büronun açılmasından vazgeçilinceye kadar eylemlerine devam edeceklerini duyurdular. 

NKP üyeleri, öğle saatlerinde Atatürk Caddesi üzerindeki Büyükşehir Belediyesi önünde toplandılar. Burada, “Çamlıbel’de Nükleer Santral İstemiyoruz”, “Nükleere Hayır” ve “Durdur Şu Nükleeri Yaşamak İstiyorum” yazan dev pankartlar açan nükleer karşıtları, Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli beldesinde yapılması planlanan Akkuyu Nükleer Santrali ve NGS A.Ş.’nin Mersin’de açacağı büroyu sloganlar, alkışlar ve ıslıklarla protesto ettiler. Greenpeace üyelerinin de destek verdiği eylemde, yürüyüşe geçen grup, Atatürk Caddesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na, buradan da İnönü Bulvarı’na geçerek, NGS A.Ş.’nin Çamlıbel’de büro açacağı binanın önüne geldiler. Yol boyunca sloganlar ve ıslıklarla Mersin’de nükleer santral kurulmasına tepkilerini gösteren grup, binanın önünde basın açıklaması yaptı.

Grup adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan NKP Dönem Sözcüsü Sabahat Aslan, bugün Akkuyu’da nükleer santral kurulmasına itirazlarını bir kez daha yinelerken, Çamlıbel’de açılmak istenen nükleer santral bürosuna karşı çıkmak için toplandıklarını söyledi. NGS A.Ş. ve hükümet yetkililerinin, son zamanlarda yükselen nükleer karşıtı mücadeleyi zayıflatmak adına Mersin ve Adana’dan bazı grupları Rusya’ya ‘sus payı’ gezisine götürdüklerini iddia eden Aslan, “Sus payı gezisine güvenerek Çamlıbel’de nükleer santral bürosu açmanın amacı, nükleer santrallerin gerçek yüzü olan Çernobil ve Fukuşima nükleer santral kazalarının dünyaya verdiği korkunç zararların üstünü örtmektir; nükleer santraller hakkında bilimsel olmayan yalan yanlış bilgilerle kamuoyunu aldatmaktır” dedi.

Açılacak büroda, Akkuyu’da kurulması planlanan nükleer santralin kurulum amacının, elektrik üretimi adı altında Türkiye’nin nükleer çöplük olacağının anlatılmayacağını dile getiren Aslan, “Açılacak büroda, nükleer lobinin Akkuyu’da nükleer yakıt üreterek ve uranyum zenginleştirmesi yaparak bu projeden çok kar edeceği, bu karın karşılığında bölgemizin tarımına, turizmine, balıkçılığına, insan ve çevre sağlığına vereceği zararların yanında bölgemizin ekosisteminin bozulacağı anlatılmayacaktır” diye konuştu.

Yetkililere seslenen Aslan, Mersin halkının nükleer santrallere karşı olduğunun altını çizdi. Mersin’de bulunan tüm belediye meclislerinden ve İl Genel Meclisi’nden halk adına alınan nükleer santrallere karşı kararların bunu ispatladığını vurgulayan Aslan, şunları söyledi:

“Halkın iradesine rağmen nükleer santral ve onun uzantısı olan nükleer büro kurulamaz. Nükleer karşıtları hem bu büronun açılmasına hem de Akkuyu’da nükleer santral kurulmasına asla izin vermeyeceklerdir. Bu nedenle yol yakınken hem nükleer büronun açılmasından hem de Akkuyu Nükleer Santrali’nin kurulumundan vazgeçin.”

Grup, Çamlıbel’de büro açılmasından vazgeçilinceye kadar eylemlerine devam edeceğini belirtirken, konuşmaların ardından büro önünde bir süre oturma eylemi yaptı. Bu arada, eyleme Nasrettin Hoca kıyafetiyle katılan bir nükleer karşıtının konuşması sırasında, grubun, barajlara siyasilerin adlarının verilmesine gönderme yaparak, ‘Santralin adı Nasrettin Hoca Nükleer Santrali olsun’ diye slogan atması dikkat çekti. Nükleer karşıtları bir süre daha büro önünde oturma eylemi yaptıktan sonra olaysız dağıldı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.