Mersin’de ‘Türkiye Suriye Kardeştir’ protestosu

tgb1

 

Mersin’de Türkiye Gençlik Birliği(TGB), İşçi Partisi, CHP il örgütü ve çeşitli STKlar bir araya gelerek Ak Parti’nin Suriye politikasını eleştirerek ‘Savaşa Hayır’ protestosu gerçekleştirdiler.  Mersin Atatürk Caddesi’nde buluşan yaklaşık 150 kişilik eylemci grubu adına CHP Mersin İl Başkanı Faruk Akar, İşçi Partisi İl Başkanı Şükran Akal ve TGB Mersin İl Başkanı Gökçe Bostancı konuşma yaptı.

CHP Mersin İl Başkanı Faruk Akar  konuşmasında, “Komşumuz Suriye ile bizi düşman eden bir zihniyet Lozan Barış Anlaşmasını hiçe saymaktadır” dedi.

İşçi Partisi Mersin İl Başkanı Şükran Akal ise yaptığı konuşmada; “Savaş tamtamları çalıyor. Giderek artan ve daha yüksek tonda. Amerika Birleşik Devletleri emperyalizmi ve İsrail siyonizmi, Suudi ve Katar şeyhleri ile beraber Tayip Erdoğan, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu  üçlüsünü bir teşaron olarak kullanarak Suriye halkına saldırtmaktadır.” dedi.

TGB Mersin İl Başkanı Gökçe Bostancı ise Türk milletinin bu dönemde  “Savaş istemiyoruz.’” diyerek onurlu ve dik bir duruş sergilediğini ve Türk milletinin her zaman ezilen ulusların yanında ve emperyalistlerin karşısında durduğunu dile getirdi. Emperyalizm saldırmak istediği ülkeye hep aynı ‘Kimyasal silah kullanıldı.’  bahanesiyle saldırdığını söyleyen Gökçe; “Bunun örneğini Irak’ta da gördük. Şimdi Suriye’de de görüyoruz. Kardeş Suriye halkının ve Türk gençliğinin emperyalist çıkarlar uğruna ölmesine izin vermeyeceğiz. Kurtuluş Savaşı’nda 7 düvele karşı savaşıp zafer kazandığımız günün yıl dönümünde istediğimiz Suriye ve Türkiye’nin tam bağımsızlığıdır. Bu özel günde şehitlerimizi saygıyla anıyoruz. Türkiye ile Suriye’nin savaşmasına ‘hayır’ diyoruz” dedi.

Eylemin ardından grup olaysız bir şekilde dağılırken, TGB ve İşçi Partisi üyeleri Adana’da bulunan İşçi Partisi ve TGB üyeleriyle buluşarak Adana İncirlik Hava Üssü önünde protesto gerçekeştirmek için otobüslerle Adana’ya gittiler.

tgb9

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.