Mesleki Eğitimde İşletme-Okul İşbirliği

The Epochtimes-Türkiye

Mersin ilinde süs bitkileri yetiştiriciliği  hızla gelişen bir sektör olmaktadır. Ortadoğu pazarlarına yakınlığı ve gelişen lojistik altyapısı yanında uygun bir iklime sahip olan Mersin’de Süs Bitkileri yetiştiriciliği tarım sektöründe canlılığa ve istihdama da önemli katkılar sağlamaktadır.

Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan istihdamın artırılması için meslek eğitimi son yıllarda tekrar öncelik haline getirilmiştir. Tarım sektöründe de bilgi ve beceri sahibi  gençlere süs bitkilerinde olsun, meyvecilikte olsun, organik tarımda olsun, sebzecilikte olsun ihtiyaç her geçen gün artmaktadır.

 Bu amaçla 2005 yılında Yalova’dan sonra ikincisi olan Süs Bitkileri Meslek Lisesi ilimizde açılmıştır. Daha sonra 2009-2010 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Kız Teknik Öğretim Müdürlüğü’ne bağlanarak Mezitli Kız Teknik Meslek Lisesi olarak değişmiş, Süs Bitkileri,  Bahçecilik  Bölümü olarak öğretime devam etmiştir.

 Mesleki eğitimde reel sektörün ihtiyaçlarına uygun eleman yetiştirmek hızla değişen ve gelişen bilgi ve becerileri çağa ayak uydurabilmek için; meslek liselerindeki bölümlerin ilgili  sektörlerdeki işletmelerle işbirliği içerisinde olması bir zorunluluk haline gelmektedir.

Bunun bilincinde olarak Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilmiş ve Mezitli Kız Teknik ve Meslek Lisesi Bahçecilik Bölümü olarak öğrencilere verilecek olan teorik dersler okulda, uygulamalı dersler ise Mersin İlinde 2000  yılından beri Süs Bitkileri Yetiştiriciliği yapan ve mesleki eğitime gönül vermiş aynı zamanda okulun ilk açılmasında da önderlik etmiş üretici Ahmet Özdemir’e ait Ladin Sera Süs Bitkileri’nde yapılması için resmi protokol imzalandı.

 Protokol töreni Mersin ili Mezitli İlçesi’ne Bağlı Tece Beldesi’nde bulunan Ladin Sera’da imzalandı. Protokol töreninde Mezitli Kaymakamı Kamil Kıcıroğlu,  Mezitli Belediye Başkanı Uğur Yıldırım, Mezitli İlçe Milli Eğitim Müdürü Muzaffer Nenni,  Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Şekip Keser, Mezitli Kız Teknik ve Meslek Lisesi Okul Müdürü Dursun Kılıç, Bahçecilik öğretmenleri, sektördeki süs bitkileri üreticileri ve öğrenciler katıldı.

Protol Mezitli Kaymakamı Kamil Kıcıroğlu, Mezitli İlçe Milli Eğitim Müdürü Muzaffer Nenni, Okul müdürü Dursun Kılıç ve Ladin Sera  Süs Bitkileri sahibi Ahmet Özdemir tarafından imzalandı.

Protokol süresi Haziran 2012’de sona erecek. Protokolle öğrenciler, öğretmenleri rehberliğinde haftada 4 gün  dönüşümlü olarak uygulamalı derslerini Ladin Sera’da yapacaklar.

 Türkiye’nin farklı illerinde de yaygınlaştırılan Bahçecilik Bölümü uygulama alanı geniş bir bölümdür. Tarım sektöründeki farklı işletmelerin de katılımıyla geliştirilebilir bir uygulama ve örnek olması açısından Türkiye’de bir ilktir.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.