MHP Milletvekili Özcan: Süratle İşçi ve İşverene Eğitim Vermek Gerekyor

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ankara Milletvekili Zekai Özcan, 3 Şubat’ta patlamaların olduğu Ostim ve İvedik Organize Sanayi sitelerindeki işçi ve işverenlerin ücretsiz olarak iş güvenliği konusunda eğitilmeleri gerektiğini söyledi.

Zekai Özcan, mecliste düzenlediği basın toplantısında itfaiyenin dün verdiği rapora göre, patlamaların LPG tüplerinden sızan gaz nedeniyle meydana geldiğini ifade etti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın patlamalardan sonra ‘işletmelerin ruhsatının olmadığı’, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nın ise bir vatandaşın ifadelerine dayanarak ‘kaçak mazot üretildiğini’ söylediğini hatırlatan Özcan, Bakanın suçu organize sanayi merkezleri işletmelerine, başkanın ise işverene attığını ve olaydan sıyrılmaya çalıştıklarını iddia etti. Özcan, ölenlerin yakınlarına bağlanan maaşın ise 1950’li yıllardan beri gerçekleştirilen rutin bir uygulama olduğunu kaydetti.

Özcan, iş kazalarının büyük ölçüde işçi ve işverenin eğitim eksikliği, tedbir maliyetinin pahalılığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın duyarsızlığından kaynaklandığını savunarak, her olaydan sonra demeç vermek yerine tedbir alınması gerektiğini ifade etti. Ostim ve İvedik’in ihtiyaç sonucu oluşmayan, yasayla kurulmuş çok farklı işyerlerinin yer aldığı ‘suni’ organize sanayi bölgeleri olduğunu belirten Özcan, buralarda süratle işçi ve işverene eğitim vermek gerektiğini belirterek, “Bu eğitim ücretsiz verilmeli. İşsizlik sigortası ve iş kazaları sigorta fonu devreye sokulmalıdır.” dedi.

İşsizlik konusunda rakamların değiştirildiğini ve çarpıtıldığını da öne süren Özcan, istihdam düzeyinin çok geride olduğunu ileri sürdü.

Özcan, “Türkiye’de her 100 kişiden 30’u çalışmaktadır. Bunlardan 4’ü ücretsiz aile işçisi, 5’i ise gizli işsizdir. Ortalama 25 dersek, dünyanın hiçbir yerinde yüz kişiden 25’inin çalıştığı bir ülke yoktur. Olsa ne olur? O ülkede hükümetin demokratik yoldan ayakta durması mümkün değildir.” görüşünü dile getirdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.