MHP’den Hükümete Deprem Felaketine İlişkin İşbirliği Çağrısı

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, hükümete 1999 yılında yaşanan deprem felaketine ilişkin birikimlerini aktarmaya hazır olduklarını bildirdi.

Şandır, MHP Trabzon Milletvekili Koray Aydın ve Elazığ Milletvekili Enver Erdem’le birlikte düzenlediği basın toplantısında, 1999 Marmara depreminin Van’da yaşanandan daha büyük olduğuna dikkati çekti. Marmara depreminde, devletin ve milletin ortaya ”başarı ve mucize” örneği ortaya koyduğunu ifade eden Şandır, hükümete bu konudaki birikimlerini aktarmayı amaçladıklarını anlattı.

Şandır, Marmara depreminin 9 vilayeti ve 16 milyonu kapsadığını, Koray Aydın’ın, 75 günde 44 bin geçici konut, 17 ayda da 42 bin konut yapan bir hükümetin Bakanı olduğunu ve tüm deneyimlerini hükümete aktarmaya hazır olduğunu bildirdi.

Muhtemel bir İstanbul depremine değinen Şandır, İstanbul’da 17 milyon insanın yaşadığı ve bunların risk altına atılmaması için önceden uyarılarını da yaptıklarını dile getirerek, ”Deprem Allah’tan gelen bir afettir ama depremdeki kayıplar kul hatasıdır. Yapılması gerekenleri zamanında yapmayan yönetimlerin sorumluluğundadır. Hükümetin önünde bir emsal var. 1999 depreminde aldığı bu sonuç bir emsaldir. O emsale de bakarak, Van depreminde yaraları en kısa sürede sarılmalı.. İşte kış geliyor, çadırda kış geçmez. Geçici konutları 40 günde tamamlamalarını talep ediyoruz.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.