Milletvekilleri 3Bin TL Fazla Maaş Alıyor

vekiller 3 bin tl fazla maaş alıyor

Vekiller 3 bin TL fazla maaş alıyor

Sayıştay, TBMM’ye ödenek ve yolluk hesabındaki yanlış nedeniyle, milletvekillerine fazla maaş ödendiği uyarısında  bulundu.Sayıştay’a göre vekillerinin 3 bin TL daha az maaş alması gerekiyor.

TBMM Başkanlığı ise yolluk ve ödeneklerin mevzuatlar dikkate alınarak hesaplandığı ve aykırılık bulunmadığı savunmasını yaptı. TBMM, Sayıştay’ın kullandığı hesap yöntemiyle, milletvekillerinin 2 bin 922 TL daha az alması gerektiğini de bildirdi. Başbakanlık Müsteşarı’nın “kadro karşılığı sözleşmeli ve kadrolu” maaş alma yöntemlerinden birini tercih etmesi gerektiğini ortaya koyan TBMM Başkanlığı, Başbakanlık Müsteşarı’nın faydalandığı göstergelerden hareketle milletvekillerinin aylık 11 bin 659 TL’ye ulaşan ödenek ve yolluk hesaplamasını yaptı. Başkanlığın hesaplaması şöyle:

“Kadro maaşı alan Başbakanlık Müsteşarı’na göre milletvekili ödeneği 5.825 TL’dir. Bunun yarısı olan yolluk ise 2.912 TL olmak üzere net 8.737 TL’dir. Oysa sözleşmeli Başbakanlık Müsteşarı’nın maaşına göre, milletvekiline dönen miktar 7.424 TL ödenek, yarısı olan 4.235 TL yolluk olmak üzere toplam 11.659 TL’dir. Aradaki fark ise 2.922 TL’dir. Böyle bir uygulamanın olamayacağı düşüncesi ile milletvekili ödenek ve yollukları hesabında Bakanlar Kurulunca, Başbakanlık Müsteşarı için belirlenen en yüksek göstergeler esas alınmaktadır.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.