Milli Eğitim Bakanlığından Şikayetçiler

Operatörlük Kursu

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak Motorlu Taşıt Sürücü Kursları (MTSK) eğitim alanı altında faaliyet gösteren ve iş makineleri operatörlüğü üzerine G sınıfı ehliyet veren Türkiye çapındaki 250’yi aşkın  kurum zor durumda.

Milli Eğitim Bakanlığının 1 Nisan itibariyle iş makineleri sürücülerinin eğitimlerini veren kursların açılışı, işleyişi, sınavları ve sonucunda başarılı olanlara verilecek operatörlük belgelerine yönelik yeni bir müfredatı yürürlüğe koyması ve bu kurumların on-line olarak öğrenci kayıtlarını Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) üzerinden yapılmasını zorunlu kılması, bu alanda faaliyet gösteren eğitim kurumlarının işleyişini kitledi.  Türkiye çapındaki 250’nin üzerindeki kurum 1 – 15 Nisan arasında yapılması gereken yeni dönem öğrenci kayıtlarının hiçbirini MEBBİS sistemine giremedi. MEBBİS sistemindeki yanlışlıktan kaynaklanan bu durum sonucu yıllık programa göre hazırlanan 3 aylık dönemdeki eğitim programı tehlikeye düşerken, hem kurumlar hem de ehliyet alıp işe başlamak isteyen vatandaşlar için zaman ve para kaybına sebep oldu.

Kurum sahipleri, bu durumun düzeltilmesi için Milli Eğitim Müdürlükleri ile yaptıkları görüşmeler sonucunda kendilerine verilen bilginin; MEBBİS sistemindeki hatanın henüz düzeltilemez olduğu, kayıt modülünü hazırlayan kişi ve kurumlara ulaşılamadığı, bu yüzden mağduriyetin giderilemediği olduğunu bildirdiler.  Kurum sahipleri aynı zamanda kayıt modülündeki yanlış veri girişlerini de geri alamadıklarını ve modülün düzgün çalışmadığını, bu durumun bir an önce düzeltilip mağduriyetlerinin giderilmesini talep ettiler.  Sektörde Türkiye çapında şu anda ortalama 8.000.000 TL civarında bir cironun kaybedildiği düşünülüyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.