Mısır, Refah’ın Açılmasını Erteledi

Mısır, 2017 yılında sadece 17 gün açık kalan Refah Sınır Kapısı’nın açılmasını Sina’daki saldırılar ve güvenlik gerekçesiyle erteledi.

Kahire’deki Filistin büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, Mısır’ın, Sina’da yaşanan saldırılar ve güvenlik gerekçesiyle Refah Sınır Kapısı’nın ileri bir tarihte açılacağını kendilerine ilettiğini duyurdu.

Filistin Yönetimine bağlı Sivil İşler Heyeti Başkanı El-Vezir Hüseyin Eş-Şeyh Perşembe günü yaptığı açıklamada, Refah Sınır Kapısı’nın çift yönlü olarak hafta başında açılacağını ifade etmişti. Eş-Şeyh yaptığı açıklamada kapının Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günlerinde insani durumlar ve kapıda mahsur kalanların geçişi için açılacağını belirtmişti. Bu yıl içinde Refah Sınır Kapısı’nı 309 gün kapalı tutan Mısır sadece 17 gün, istisnai durumlar için açtı. Mısır’ın kapıyı kapalı tutması hasta, öğrenci ve yabancı ülke vatandaşı 30 bin insanın Gazze’de mahsur kalmasına neden oldu.

Dün Mısır’ın Sina Yarımadası’nda Ravda Cami’ne yönelik yapılan saldırıda 235 kişi hayatını kaybederken onlarca kişi de yaralanmıştı.

Öte yandan, saldırı bütün dünyada nefretle karşılandı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.