Mısır’da Cumhurbaşkanlığı Sonuçları Belli Oldu

Mısır Tarihinde Yeni Bir Sayfa

Mısır Kahire’de sokaklara dökülen halk yeni Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için kutlama yaparken (Daniel Berehulak/Getty Images)

Mısır’da seçimi Müslüman Kardeşlerden Muhammed Mursi kazandı. Seçimler sonrası başa baş bir gidişat mevcuttu.

Mısır tarihinde ilk defa demokratik bir seçim gerçekleşti ve halk oyları ile cumhurbaşkanı seçildi. Seçimin ardından Mısır’ın hemen hemen bütün kentlerinde halk sokaklara döküldü ve kutlamalar yaptı.

Seçimlerin ikinci turunda aldığı oylarla zaferi elde eden Mursi,  resmi sonuçların ardından Müslüman kardeşlerden istifa etti.

Seçim sonucu eski rakibi Ahmet Şefik’i % 51,73 ile geride bıraktı ve liderliğe hak kazandı. Ahmet Şefik ise % 48,27 oy ile geride kaldı.

Seçimlerin hemen ardından iki aday da zafer ilan etti. Pazar gecesi Mursi’nin seçim bürosu kazandıklarını duyururken, bir gün sonra Ahmet Şefik’te seçimi kendisinin kazandığını ilan etti. Seçim sonuçlarının Perşembe günü açıklanması beklenirken, Seçim Kurulu durumu değerlendirmek için erteleme yaptı.

Pazar günü açıklanan seçim sonuçlarından sonra, seçime birçok itiraz oldu. BBC’ye göre, Seçim Komisyonu Başkanı Faruk Sultan, yapılan şikayetlerin haklı olduğunu fakat bu durumun seçim sonuçlarını değiştirmeyeceğini açıkladı.

Muhammed Mursi, yeni görevine 1 Temmuz’da başlayacak.

Tahrir meydanında coşkulu kutlamalar oldu. Meydan şölen alanına döndü. Gazze’de çoşkulu kutlamalar meydana geldi.

Seçim sonuçlarının belirlenmesinin ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan Mursi’yi telefon ile arayarak tebrik etti.

Anahtar Kelimeler: Mısır,Seçim

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.