Mısır’da Muhammed Mürsi ve 14 Eski Yetkilinin Yargılanması Ertelendi

04 11 13. Mürsi2nin yargılanması sırasında polis akademisi önündeki Mürsi taraftarları (GIANLUIGI GUERCIA/AFP/Getty Images)04 11 13. Mürsi2nin yargılanması sırasında polis akademisi önündeki Mürsi taraftarları (GIANLUIGI GUERCIA/AFP/Getty Images)

Müslüman Kardeşlerden 14 eski üst düzey yetkili ve eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mürsi, bugün Kahire’nin doğusundaki polis akademisinde yargı önüne çıktı. Yapılan duruşma sonrasında mahkeme 8 Ocak’a ertelendi.

 Askeri darbe ile devrilmeden önce Mısır’da, Muhammed Mursi, 13 ay boyunca Cumhurbaşkanlığı görevini yürütmüştü.

Darbe sonrası Kahire’de, Mürsi yanlıları çadırlar kurmuş ve askeri müdahale sonucu yüzlerce kişi hayatını kaybetmişti. Olaylar sonunda Mürsi’nin de üyesi olduğu Müslüman Kardeşlerden 14 kişi daha yargı önüne çıktı. Savunma için 30 Avukat mahkemeye katılmak istedi fakat sadece 7’sine izin verildi.

Mürsi’nin mahkeme salonuna almışıyla beraber aynı saatte Tahrir Meydanı da trafiğe kapatıldı.

Mısır’da İlk defa  demokratik yollarla Cumhurbaşkanı seçilmişti. Mürsi, tutukluların giydiği beyaz elbiseyi giymeyi red etti ve Mahkeme salonuna takım elbise ile geldi.

Mahkeme duruşu esnasına Rabia İşareti yaptı. Hakime “Senin resmi başkanın benim” dedi.

Muhammed Muhammed Mürsî Îsa el-Eyyat kimdir? (Vikipedi)

Mısır’da seçimle başa gelen devrik 5. Cumhurbaşkanıdır. 3 Temmuz 20132te Mısır’da askeri darbe sonucu devrilmiş ve hapse atılmıştır. Muhammed Mursi, 8 Ağustos 1951 tarihinde doğdu. Beş kardeşin en büyüğü olan Muhammed Mursi, ilk eğitimini orada aldı. Babası çiftçi annesi ise ev hanımıydı. Mühendislik lisansını Kahire Üniversitesinde aldı.  Mühendislik doktorasını Güney Kaliforniya Üniversitesinde tamamladı. Northridge Kaliforniya Eyalet Üniversitesi’nde yardımcı doçent oldu.

İdeolojik bakımdan yakın olduğu Müslüman Kardeşler hareketi içerisinde siyasete atıldı. Mursi 2000 ve 2005 yılları arasında milletvekili oldu. Müslüman Kardeşler’in yasal olarak seçime katılmaları mümkün olmadığından parlamentoya bağımsız siyasetçi olarak girdi. Tam 5 yıl Mısır Halk Meclisi üyeliği yaptı. 2011 Mısır Devrimi’ne muhalif bir lider olarak destek verdi ve 30 Nisan 2011 tarihinde Müslüman Kardeşler’in kurduğu, Özgürlük ve Adalet Partisi’nin başkanı seçildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.