Moldova Hükümeti Falun Dafa’ya Tazminat Ödeyecek

Moldova Cumhuriyetinde Komünist Partisi Falun Dafa’ya yaptığı iftiralar yüzünden tazminat ödeyecek

Epoch Times – Tatiana Chiriac

Moldova mahkemesinde duruşma sırasında hakim kararı okurken (Epoch Times-Tatiana Chiriac)

Moldova Cumhuriyeti Komünist Partisi mahkemelerinin kesin kararı sonucu, Falun Dafa Derneğine manevi tazminat ödemekle yükümlü olmasının yanı sıra, 26 Mayıs 2010 tarihinde medyada yayınlanan iftiralar için partinin web sitesinde yalanlama beyanı açıklama kararı alındı.

25-26 Mayıs 2010 tarihlerinde Kişinev Opera ve Bale Ulusal Tiyatrosunda, Moldova Cumhuriyetindeki Falun Dafa Derneği tarafından organize edilen ve günlerce tanıtımı yapılan, Shen Yun Performing Arts Çin klasik müzik ve dans gösterisi yapılması planlanmıştı.

Fakat Tiyatronun İdaresi 25 Mayıs 2010 tarihinde Shen Yun grubunun tiyatro binasına girmesini engelledi ve hiçbir gerekçe göstermeden giriş kapılarını askeriyenin gözetiminde kapattı. Dolayısıyla New-York’tan gelen 100 sanatçının o eşsiz sahne gösterisini sunma fırsatını engelledi.

Falun Dafa Derneği 25 ve 26 Mayıs 2010 tarihlerinde protesto gösterileri yapmış ve muhtemel seyircilere gösterilerin iptal sebeplerini açıklamak zorunda kalmıştır.

Moldova’daki yetkili makamlar, Kişinev’deki Çin Büyükelçiliğinin siyasi baskılarına boyun eğmiş ve Shen Yun gösterisini engellemiştir. Ayrıca bu durumun İnsan haklarını ciddi şekilde ihlal etmesiyle ilgili açıklama da yapmışlardır.

Moldova Cumhuriyeti Komünist Partisi, Çin Komünist Partisiyle (ÇKP) dayanışma içerisinde olduğunu göstermek amacıyla, 25 Mayıs 2010 tarihindeki Shen Yun gösterisinin sergilenmesine baskı yaparak iptaline sebep olmuştur.

Ayrıca Falun Dafa Derneğinin imajını zedeleyecek nitelikte, Falun Dafa uygulamasına kötü niyetle iftira eden gerçek dışı bilgileri ve iddiaları, kendi web sitesinde yayınlamıştır.

 

Mahkeme Kararı:

Moldova mahkemesi duruşma salonu no:8

16 Aralık 2010 tarihinde Kişinev bölgesinin Buiucani ilçesi Asliye Mahkemesi, Falun Dafa Derneğinin lehine karar vermesi sonucunda, komünist partisini cezalandırarak manevi tazminatlar ödemekle yükümlü kıldı ve 25 mayıs 2010 tarihli komünistlerin iftira beyanına karşı, karar metininde tespit edildiği şekilde, aynı sürede yayınlanmak üzere, beyanı yalanlayacak bir ilan verilecektir.

Yasal şekilde çağrılmasına ve defalarca şahsi imzayla tebligat yapılmasına rağmen, komünist partisinin yetkili temsilcisi mahkeme duruşmalarına gelmemiş, yazılı cevap olarak belgelerle sebepleri de bildirmemiştir, Falun Dafa hakkında yapılan iftiraların ispatı olarak hiçbir delil sunmamıştır. Mahkeme kararı sonucu manevi tazminat cezası icra makamları tarafından zorla yerine getirilmiştir. Beyanı yalanma ilanına gelince, komünist partisinin liderleri zaman kazanmak için Yargıtay Mahkemesine müracaat ederek, Asliye Mahkemesi tarafından verilen kararın iptal edilmesini ve icra işlemlerinin durdurulmasını talep etmiştir.

Duruşmaların defalarca ertelendiği yaklaşık bir yılın ardından, yine komünist partisinin temsilcisinin duruşmalara gelmemesi sebebiyle 31 Mayıs 2012 tarihinde Kişinev Yargıtay Mahkemesinin heyeti Hakimlerden Sayın Sergiu Arnăut, Eugen Clim ve Tamara Pelin 31 Mayıs 2012 tarihinde, tekrar Falun Dafa Derneği lehine karar vermiştir. Böylece, bundan sonra komünist partisi, Falun Dafa uygulaması ve Moldova Cumhuriyetindeki aynı adı taşıyan dernek hakkında, mahkeme kararıyla tespit edilen gerçek bilgileri yayınlamak zorunda olacaktır. Böylece, komünist ilkelerine zıt gelen, Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü olan manevi ilkeleriyle ahenk içerisinde yaşamak istemesi sebebiyle Çin’deki Falun Dafa uygulayıcılarına komünist partisi tarafından yapılan acımasız zulmü, Moldovalı vatandaşlar öğrenme fırsatı elde etmiş olacaktır.

Shen Yun Performing Arts dünyanın muhtelif kentlerinde, her yıl, kapalı gişe ve seçkin salonlarda gösteriler sunmaktadır. Fakat bu başarının yanı sıra bazı istenmeyen olumsuzluklarda ortaya çıkmıştır. Misyon olarak üstlendiği ve 5.000 yıllık Çin kültürünü ve spirituel ilhamını yeniden yaşatmak amacı nedeniyle, Shen Yun gösteri sanatları topluluğu Çin yönetimi için hedef haline gelmiştir. Son 60 yıllık dönemde, Çin Komünist Partisi (ÇKP) bütün ülkeye zorla ateizmi kabul ettirmeye çalıştı ve on yıllarca süren kampanyalar sonucu özellikle Kültürel Devrimden sonra geleneksel kültürünün son kalıntısını bile silmeyi hedef olarak belirlemiştir.  Çin konsolosluklarındaki diplomatlar, Shen Yun’un dünya çapındaki gösterilerini ve başarısını küçümsemeye çalışıyor ve ne yazık ki Mayıs 2010’da Kişinev’de bunu yapmayı başarmıştır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.